Co za pět let Schengenský prostor regionu přinesl? Kromě cestování volně bez pasu a rozvoje cestovního ruchu to jsou třeba některé nové silnice k hranicím, ale také obavy z kriminality.

Do Adršpachu jezdí v sezoně stovky turistů z Polska. Skalní město si Poláci oblíbili. Takové návštěvníky v Adršpachu vítají, avšak na otevřené hranice se dnes dívají trochu s rezervou, a to kvůli polským zlodějům.

„Teď se tady ztratilo třeba auto a víme, že bylo v Polsku. Nejdříve se nic nedělo, a teď se začíná oťukávat. Mám strach, aby tady nebylo více takových případů a problémů," říká starostka Adršpachu Dana Cahová.

Neděje se to často, ale občas se v okolí nějaký případ krádeže stane. „V poslední době vzrůstá kriminalita a drobné krádeže," uvádí starosta Božanova Karel Rejchrt.

Policie potvrzuje, že po vstupu do Schengenského prostoru přeshraniční trestnou činnost zaznamenává mnohem častěji. „Týká se převážně majetkové kriminality, ale vyšetřujeme také násilné trestné činy, při nichž stopy nasvědčovaly či nasvědčují tomu, že pachatelé byli z druhé strany hranice," říká náchodská policejní mluvčí Eva Prachařová. Šlo třeba o několik přepadení žen vloni v zimě na Broumovsku.

V poslední době trápí policii krádeže automobilů. „Dosavadní vyšetřování nasvědčuje tomu, že automobily kradou organizované skupiny z Polska," uvádí Prachařová.

Nedávno zmizel automobil Škoda Octavia ženě z Adršpachu. Zloději ho ukradli, ač jim mohlo být zřejmé, že majitelce bude vůz opravdu scházet. Byl totiž označen jako vůz pro invalidy, neboť žena jím převáží invalidního syna. Policistům se naštěstí podařilo vystopovat vůz až k hranicím do Polska, a pak ještě dál. Zloději vozidlo zaparkovali jen pár desítek kilometrů za hranicemi a vyčkávali v úkrytu. Polští policisté ho ale po několika hodinách zajistili a vozidlo později předali ženě zpět.

Policisté společně

Na tomto případů se ale také ukázalo, že po vstupu do Schengenu ve větší míře funguje také přeshraniční spolupráce policistů, ať už se týká společných hlídek, kdy Čech slouží v Polsku a Polák v Čechách, nebo přeshraničního pronásledování pachatelů. „Mezinárodní česko-polská spolupráce, kterou policisté v tomto regionu využívají opravdu často, ukázala, že má smysl," dodává Eva Prachařová.

Upozorňuje, že zloději se zaměřují na novější vozy značek Renault a vozů z koncernu Volkswagen, které jsou mezi motoristy rozšířené.

Otevření hranic přispělo ale i k dobrým věcem. Volné hranice prospívají třeba rozvoji služeb. Například z některých pohraničních lokalit lidé míří do Polska za koupáním či dalšími aktivitami.

„Ten přínos tady je. Lidé na obou stranách hranice se trochu lépe poznají a vžité bariéry padají," míní starosta Rejchrt, který je i předsedou Dobrovolného svazku obcí Broumovsko.

„Nevím, jestli díky Schengenu, ale po otevření přechodů, které se zpřístupnily ještě dříve než Schengen, se turistický ruch zvedl mnohonásobně," dodává Rejchrt. Kromě turistiky přinesl volný pohyb také pracovní příležitosti, byť Poláci jezdí do Čech za prací, třeba do automobilky v Kvasinách na Rychnovsku, spíše než Češi do Polska.

Po otevření hranic došlo také na opravy cest k některým přechodům třeba ve Zdoňově či ve Starostíně. Nové cesty ale krom komfortnějšího cestování a zkrácení cesty přinesly i neduhy. „Některé obce mohou mít problémy, že jim tam jezdí těžké nákladní automobily, i když je tam omezení hmotnosti. Nebo zase řidiči jezdí do zákazů. Dodržování dopravních značek je mizerné," dodává starosta.