Deník o tom informoval člen petičního výboru Petr Socha. Souběžně probíhá petice také v rámci Sdružení místních samospráv. Cílem obou akcí je především přimět novou vládu, aby návrh na snížení počtu povinných pošt na 2100, tedy více než o třetinu smetla ze stolu a vytvořila takovou regulaci, která by zachovala stávající stav.

„Nevidíme jinou možnost, jak na současný stav upozornit. Česká pošta na jedné straně sponzoruje kdeco, ale na malých obcích a lidech chce ušetřit. Někteří kolegové dokonce uvažovali i o stávce, ale to podle mě není správné řešení, obrátilo by se jen proti veřejnosti," říká Socha.

Podle mluvčí České pošty Marty Selicharové, vedení zatím žádné podobné kroky nechystá. „Návrh byl pozastaven a podobné kroky chápeme spíš jako iniciativu směrem k nové vládě," uvedla mluvčí na konci letošního roku.

S tvrzením ale nesouhlasí jak iniciátoři petice, podle nichž má ještě tento měsíc dojít například k výrazné redukci pracovních míst v třídírně zásilek v Liberci Hanychově, tak třeba poslanec a bývalý starosta Železného Brodu Václav Horáček. Ten už v minulosti podával návrh proti regulaci počtu poštovních poboček. Marně.

„Jsem ze situace velmi rozmrzelý, přes veškeré deklarace vedení úřadu se mluví o rušení pošty ve Zlaté Olešnici nebo v Pasekách nad Jizerou. Dělají to velmi rafinovaně, nastaví takové podmínky, které malá obec není schopna zajistit a tak se úřad zruší," popsal praktiky.

Příliš si ale neslibuje ani od nové vlády. „Ta jen schvaluje, hlavní slovo má regulační úřad," dodal Horáček. Podle něj je smutné, že stát tak ignoruje právo na dostupné poštovní služby, na které lidé jako daňoví poplatníci přispívají.

Iniciátoři petice už se také obrátili na hnutí ANO Andreje Babiše. „Jednal jsem s poslancem za Liberecký kraj Martinem Komárkem, který nám přislíbil svou podporu," potvrdil Petr Socha. „Situaci budeme řešit tento týden v Liberci v rámci poslaneckého týdne. Pokud budou požadavky oprávněné, určitě je podpořím," potvrdil Martin Komárek, který je členem petičního výboru sněmovny.