Prezident Miloš Zeman předal v Praze ceny v XIX. ročníku Zlatého záchranářského kříže - ocenění za nejlepší záchranářský čin roku 2017. Mezi oceněnými byli i lidé z našeho regionu.

Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje nominoval na prestižní ocenění také dva strážníky městské policie Nový Bor Martina Rasela a Karla Boušku, a to za záchranu života popáleného muže a pomoc při evakuaci 26ti osob z hořícího Domu s pečovatelskou službou. "Požáry DPS jsou velmi komplikované díky dezorientaci a snížené mobilitě seniorů. Pohotové konání a organizace evakuace příslušníkům HZS LK při zásahu velice pomohla. Oběma strážníkům byla udělena cena Generálního ředitele HZS ČR," poznamenala mluvčí krajských hasičů Pavlína Bílková.

Mezi oceněnými byli i příslušníci Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje Pavel Viták, Pavel Maryško a Aleš Zeman. "Jednalo se o šestnáctidenní mimořádné nasazení hasičů a dobrovolníků a o velmi kvalitní a technicky šikovně provedený zásah v komplikovaném terénu skály," vysvětlila k udělení této ceny mluvčí hasičů.

'Nejkurióznějším záchranářským činem' se stala záchrana border teriéra Bárta, který se v létě ztratil v liščí noře v Českém ráji. Prezident zúčastněným udělil Zlatý záchranářský kříž.Nejkurióznějším záchranářským činem se stala záchrana border teriéra Bárta, který se v létě ztratil v liščí noře v Českém ráji nedaleko obce Vyskeř. Hasiči i dobrovolníci se tam zapojili do výkopových prací a vytrvale hledali způsob, jak zvířeti pomoci. Pes se nakonec vyhrabal ven sám po 16 dnech. Ocenění převzali velitel zásahu Pavel Viták či laický záchranář Jan Šlosar, který celou záchrannou akci inicioval. Ale také liberecký televizní reportér a velký milovník zvířat Ivan Berka či jeho kolega kameraman Zdeněk Polášek.

Důležitou roli v tomto případu sehrálo právě i zapůjčení speciální televizní techniky na 20 metrovém kabelu. Právě když mělo dojít k ukončení zásahu, protože Bart se z nory již delší čas neozýval, k zasahujícímu týmu se z poza stromů přišoural malý vyhublý pes. Jen o chvíli později si všichni záchranáři uvědomili, že je to vlastně Bart. Pes Bárt si tedy nakonec svou cestu našel „sám".

"Moje pomoc byla maličkost. Vlastně jsem jen sehnal a půjčil kameru, která se dala prostrčit škvírou ve skále," řekl skromně novinář Berka. Podle svých slov přivezli klukům prý "jen" různé minikamery s nočním viděním a infrapřísvitem, kabely, monitor a dost baterií.

Všichni vymýšleli způsob, jak kameru nepřístupným místem posouvat pomocí svařených vodovodních trubek místy, kam se kluci už nedostali. Záchranářská kamera na pásáčku použít kvůli kamenům a úzké štěrbině nešla.

"Díky tomu jsme v hloubce zhruba 10 metrů mohli odstraňovat lanem zával. Navíc je to společné ocenění pro všechny, kteří se tam hodně dní snažili a opravdu spíš za kuriozitu, improvizaci a asi i ten dobrý konec. Samozřejmě to bylo nečekané, překvapivé a sami jsme se tam rozhodně nenominovali," poznamenal na sociální síti Ivan Berka.

Smyslem projektu Zlatý záchranářský kříž je vyzdvihnout výjimečné či profesionálně zvládnuté zásahy hasičů, zdravotníků, vojáků či policistů, ale i laiků.

Zeman ocenění označil "za jednu z nejlidštějších cen". Organizátory požádal o doporučení, zda má některému z oceněných udělit i státní vyznamenání.

Učitelka z mateřské školy Nešporová dokázala rychle zareagovat, když se na ni a její svěřence při procházce vyřítilo auto. Tři děti odstrčila mimo dráhu vozidla. Další chlapec se jí ale držel za ruku a nechtěl se pustit. Když je vůz zavalil, kryla dítě tak, aby se nepopálilo od podvozku auta. Hoch vyvázl s lehčím poraněním, učitelku převezl vrtulník do nemocnice s popáleninami a zlomenou pánví.

Na nominacích se podílí odborníci napříč celým spektrem záchranářství, profesní organizace a odborné společnosti působící v záchranářství, profesionálním i dobrovolném hasičství, starostové obcí, veřejnoprávní i soukromá média. Letos bylo ve dvoukolovém procesu hodnocení posuzováno 72 nominovaných činů. Ocenění jsou udělována v sedmi hlavních a třech doprovodných kategoriích.

Policisté Barbora Bílková, Petr Pohůnek a Jiří Gabzdyl dostali cenu za záchranu muže z vozidla, které sjelo do vodní nádrže. K vozu, jenž zůstával na hladině, doplavali, a protože byl řidič v bezvědomí a auto zamčené, rozbili kamenem okno. Policistka vlezla dovnitř a řidiče vyprostila.

Hasič Petr Studený získal ocenění za pomoc řidiči jiného havarovaného vozu. Při cestě do práce u Drnovic na Vyškovsku si všiml automobilu, který po nehodě hořel. Rozbitým oknem z vozu vytáhl za bundu řidiče, odtáhl ho do bezpečí a zavolal pomoc.

Rozvahu a obětavost prokázaly i brněnské školačky Izabela Jefimová a Sára Bukovská, které loni v lednu vytáhly z řeky dvouletou holčičku.

Dva strážníci novoborské městské policie Martin Rasel a Karel Bouška pak získali cenu generálního ředitele hasičů Drahoslava Ryby za záchranu popáleného muže z hořícího pokoje domova s pečovatelskou službou. V zakouřeném pokoji ho nalezli jen díky hmatu, z domu navíc evakuovali 26 seniorů.
Za výjimečný přínos pro záchranářství byl oceněn právě i generální ředitel hasičů Ryba.

Zeman slavnostní shromáždění využil i ke kritice médií, k jejichž práci má výhrady dlouhodobě. "Tato cena není spojená s velkou medializací, protože novináři radši píšou o tom, co je špatné," podotkl a zalitoval, že není přítomen generální ředitel České televize Petr Dvořák.

Soutěž Zlatý záchranářský kříž vyhlašuje od roku 1999 časopis Rescue report. Letos obdržel přes sedmdesát nominací. Od roku 2008 předává ocenění prezident.