Nový prostor nabídne výstavu věnovanou totalitám 20. století a především lidem, kteří je zažili na vlastní kůži. Cílem projektu je, aby lidé poznali skrze výstavu životní osudy vybraných osobností.

Návštěvníci mohou prožít příběhy hrdinů

Návštěvníci tak třeba uslyší právě hlas a vzpomínky válečného veterána Tomáše Sedláčka. „Je to jeden z nejsilnějších příběhů, který máme v Paměti národa zaznamenaný. Nejenom tím, co všechno dokázal, ale i tím jak o tom dokázal barvitě vyprávět,“ prozradil historik z instituce Post Bellum Miroslav Tyč.

V pondělí 25. října se konalo slavnostní otevření pardubického Památníku Zámeček. Místo nacistického popraviště se proměnilo v pietní památník. Nový objekt má za cíl vyprávět příběhy hrdinů z Pardubic.
FOTOGALERIE: Vítejte v Památníku Zámeček. Tady bylo nacistické popraviště

Muzeum totalit 20. století

Dalším příběhem, který návštěvníky výstavou provede, je život Jaryny Mlchové. Na začátku války se vdala a i s manželem se přidala k odbojové skupině v rámci Petičního výboru Věrni zůstaneme. Své profese využila při míchání chemikálií, které způsobovaly nepravou žloutenku a zachránily řadu lidí před transportem do koncentračních táborů. Tyto a podobné příběhy natáčí organizace Post Bellum už 20 let a ukládá je do sbírky Paměť národa.

Projekt Paměť národa se snaží historické příběhy zachycovat a předávat dalším generacím. S tímto cílem vznikl i první kamenný institut, který bude sloužit jako výstava a výukové centrum. „Ta myšlenka vznikla asi před dvěma a půl lety. Dlouhé roky jsme pořádali jednotlivé výstavy a všechny ty zkušenosti jsme chtěli nějakým způsobem spojit do kamenné instituce. Protože sbírka, která je za námi, je obrovská,“ řekl kurátor výstavy Viktor Portel.

Nový expoziční způsob

Paměť národa a Post Bellum řečí čísel:
13263 pamětníků v databázi
6684 publikovaných pamětníků
13908 registrovaných badatelů
100882 fotografií
44453 klipů

Hlavní část institutu tvoří moderní výstava připravená tak, aby poutavou formou přiblížila mladým lidem holocaust, bitvy a domácí odboj 2. světové války, komunistické politické procesy, okupaci 1968 nebo například normalizaci. „Snažíme se vyprávět příběhy v prostoru,“ zjednodušeně popsal interaktivní výstavu Portel.

Lidé z Paměti národa vytvořili v Machoňově pasáži také místo pro setkávání dětí s pamětníky, divadelní kroužky nebo workshopy a projekce pro školy. Slavnostní otevření bylo naplánováno na 29. listopad, nyní se ale odkládá. Pořadatelé se tak rozhodli na základě aktuálního vývoje pandemie covidu. Podle slov pořadatelů nechtějí nikoho ohrozit ani přispívat ke zhoršení situace.Součástí výstavy jsou moderní technologie, které návštěvníkům umožní stát se přímými účastníky vyprávěných příběhů. Interaktivní tablety se sluchátky provedou diváky celým prostorem a občas je vyzvou ke splnění úlohy. Podzemní prostory vytvoří návštěvníkům kulisu, která pomocí projekce, promítání skrze kouř a zvukových efektů umocní jejich zážitek.

„Moderní expozici věnovaná příběhům 20. století si zaslouží, aby ji navštěvovaly stovky lidí a školy bez obav o zdraví. To však teď bohužel není možné,“ uvedla Paměť národa na svých stránkách.

O službu Senior taxi je v Pardubicích velký zájem. Dostupnost služby komplikuje rekonstrukce nadjezdu u Pardubické nemocnice.
Rekonstrukce nadjezdu u nemocnice komplikuje cesty taxíkům určeným seniorům

Nově vybudovaný prostor bude sloužit veřejnosti i školám.

Lidé z Paměti národa vytvořili v Machoňově pasáži také místo pro setkávání dětí s pamětníky, divadelní kroužky nebo workshopy a projekce pro školy. Slavnostní otevření je naplánováno na pondělí 29. listopadu.

Paměť národa a Post Bellum

Paměť národa je jednou z nejrozsáhlejších sbírek vzpomínek pamětníků v Evropě. Veřejnosti je přístupná online od roku 2008 jako databáze pamětníků, kteří byli přímými svědky událostí 20. století.