Martin Pilát, velitel Městské policie Úpice
Martin Pilát, velitel Městské policie ÚpiceZdroj: archiv
Situací z Uherského Hradiště se zabýváme a s kolegy strážníky postupy probíráme. Snažíme se jít cestou prevence, lidi na případný přestupek upozornit. V Úpici jsme nemuseli řešit v této souvislosti vážnější problém. Pokud někoho na chybějící respirátor upozorníme, tak si ho zpravidla nasadí, řešíme to spíš domluvou a napomenutím, s lidmi o tom hovoříme. Žádná vyhrocená situace se dosud nestala a snad ani nestane.
Josef Martinec, velitel MP Rychnov nad Kněžnou
Josef Martinec, velitel MP Rychnov nad KněžnouZdroj: archiv
Zákrok z Uherského Hradiště jsme se strážníky důkladně probírali. Já jim vždy zdůrazňuji, že je nutné postupovat v souladu se zákonem a nebýt vulgární. Na agresora neustále mluvit, říkat mu, co bude následovat, když neuposlechne. Bohužel, dnes jsou lidé stále agresivnější a už se jim nechce tvrdá pravidla dodržovat. Strážníci jsou také pod stresem. Vždy nám ale funguje, když při konfliktní situaci si strážnici vše natáčí na video nebo na mobil. Pak se většinou agresor stáhne a vyřeší se to v klidu.
Miroslav Hloušek, ředitel MP Hradec Králové
Miroslav Hloušek, ředitel MP Hradec KrálovéZdroj: archiv
Speciální zákroky na prosazování nařízení vlády nejsou. Strážníci postupují i v tomto případě podle svého zákona o obecní policii. Jsou vždy dopředu seznámeni s tím, co mají prosazovat. Ty nařízení se často mění a viděli jsme, že někdy třeba vláda rozhodla ve 21 hodin s platností od půlnoci. Instruujeme proto strážníky, že pokud jde o nové nařízení, občané musí dostat čas na to, aby se to dozvěděli a mohli se vybavit. Z toho, co jsem měl možnost vidět z toho Uherského Hradiště, tak šlo o normální zákrok strážníků, kterých probíhá v ulicích všech měst dennodenně celá řada. Důvody samozřejmě mohou být odlišné. Předpokládám, že strážníci poté, co dotyčného napomenuli, že nemá roušku, ho požádali o prokázání totožnosti. Zřejmě se ten člověk prokázat nechtěl a další postup strážníků podle zákona je, že ho předvádí na Polici ČR. Pokud osoba nejde dobrovolně, může tam už dojít k využití donucovacích prostředků, tak to stanoví zákon.
Karel Juryca, velitel Městské policie Jičín
Karel Juryca, velitel Městské policie JičínZdroj: archiv
V podstatě jde o taktiku zákroku, domnívám se, že v uvedených případech strážníci zásah nezvládli. Měli jsem obdobný případ ve zdejším Kauflandu, ke kterému jsme nakonec volali státní policii a muž bude pokutován. Jinak obecně Jičíňáci na výzvy reagují, respirátory si nasadí, s tím nemáme problémy. Přistupujeme k celé věci citlivě a snažíme se vše lidem vysvětlit. Kontrolujeme pravidelně obchodní domy i sídliště.
Petr Valica, velitel MP Náchod
Petr Valica, velitel MP NáchodZdroj: archiv
Žádné speciální školení neprovádíme. Každá situace, kterou na ulici musíme řešit je jiná, takže se nedá nějakým způsobem paušalizovat. Zákroky se vyvíjí od nějakého prvopočátku do finální fáze, takže je vyloženě na rozhodnutí strážníka jak se k tomu postaví. Při každodenní instruktáži ale i tyto situace rozebíráme a strážníky upozorňujeme na možné chyby, k nimž by při jejich řešení mohlo dojít. A jestli k podobné situaci může dojít i u nás? Samozřejmě že může, k ní může dojit kdekoliv. Na ulici strážníci především upozorňují, vysvětlují a apelují na dodržování vládních nařízení. Pokud ani na to dotyčný nebude slyšet, odmítne prokázat svou totožnost a odmítne následovat strážníky k prokázání totožnosti na oddělení, tak potom může následovat použití donucovacích prostředků a předvedení. To se může stát i v Náchodě. Zatím k tomu ale nedošlo. V 99% lidé spolupracují a v drtivé většině případů když vidí strážníka, tak si roušku nasadí ještě dříve než k nim přijde. Jsou tu ale i odpírači a těm uložíme blokovou pokutu nebo je oznámíme do správního řízení.
Podívejte se na názory velitelů městských policí v sousedním Pardubickém kraji:
