Restart Občanské demokratické strany v Libereckém kraji, která utrpěla v nedávných parlamentních volbách drtivou porážku, pokračoval volbou nového předsedy Regionální rady. Dosavadního dlouholetého předsedu Přemysla Sobotku, který nekandidoval, nahradil starosta Frýdlantu Dan Ramzer.

Čtyřiačtyřicetiletý otec tří dětí porazil jabloneckého primátora Petra Beitla. Ramzer získal od delegátů 50 hlasů, jeho protikandidát 24. „Jsem velmi rád, že proti mně stál tak silný a kvalitní kandidát, kterým primátor Petr Beitl je. Považuji proto svůj mandát za silný a jsem za něj rád," řekl po svém zvolení nový předseda Regionální rady ODS Libereckého kraje.

Hlavním úkolem nového předsedy je navrátit ODS důstojnou tvář. Jak toho chce Ramzer dosáhnout?
Chci pomoci vrátit ODS tam, kam patří. Musíme získat zpět důvěru našich voličů. Pevně věřím, že to dokážeme. V minulých měsících stranu provázel nedostatek komunikace i dobré vůle se dohodnout na poměrně zásadních věcech. Proto se chci stát jakýmsi spojovacím článkem a komunikátorem mezi jednotlivými oblastmi a místními sdruženími tak, abychom mohli po odrazu ze dna vrátit ODS vpravo politického spektra, abychom mohli voličům vyprávět příběh, který máme vytyčený už dlouhodobě. Byl bych moc rád, kdybychom všem dokázali, že nejsme stranou spojenou s nekalým byznysem a dalšími nekalými věcmi. Nestojí za mnou žádný kmotr a moje jediná odpovědnost je vůči členské základně a lidem, které zastupuji.

Když zhodnotíte své starostování ve Frýdlantu, za co byste se pochválil a co se vám naopak podle vás nepovedlo?
V komunální politice to táhnu už dvacátý rok. Nesmírně pyšný jsem na lidi, kteří naprosto hrdě a rychle nastoupili na povodně (2010) a za rok a půl dali dohromady Frýdlant. Nepovedlo se mi přesvědčit některé lidi, že v politice je dobré mít spíš dlouhodobé cíle než krátkodobé. Nejvíc nešťastný jsem z toho, že se mi nepodařilo přesvědčit jednoho ministerského úředníka v roce 2008 o tom, že čistička odpadních vod ve Frýdlantě je velké politikum a díky tomu Frýdlant musel vyhodit z okna 65 milionů korun. Na jednu stranu je sice úspěch, že se nám podařilo čističku získat, ale na druhou stranu nás to teď nesmírně blokuje v rozvoji města.

Voliče letos čekají troje volby (Evropský parlament, komunálky a obměňovat se bude také část Senátu). Komunálky pravděpodobně osloví nejvíc voličů. Co lidem nabídnete? Čím konkrétně si chcete získat zpět jejich důvěru?
ODS je strana vybudovaná zespoda. Bude velice záležet na primárkách v Liberci, koho si sněm navolí za kandidáty a jestli ti lidé budou schopni vyprávět ten svůj příběh. My tomu můžeme jen komunikačně napomoci. Také hodně moc ukáže, jak skončí v současné době rozehrané soudní spory (například kauza se 23 libereckými zastupiteli, pozn. red.), protože je to tak, že nových lidí, kteří mají chuť vstoupit do politiky, je čím dál méně. A není divu, když se na zastupitelstvech vyhrožuje trestními oznámeními a podávají se oznámení na protikorupční policii pro nic za nic. Politika v současné době není zrovna moment, kdy by si člověk polepšil. Primárně teď potřebujeme udržet manažerskou síť. Také musíme vybrat členské příspěvky, což bude další lakmusový papírek toho vztahu členů k ODS, kdo zaplatí, kdo nezaplatí. Další věcí je nastavení funkční spolupráce od úrovně jednotlivých členů přes místní sdružení až k nám do regionu a pak bude velkým úkolem to přenášet na celostátní úroveň i s pomocí Přemysla Sobotky (místopředseda Senátu). Informace shora zase chceme pouštět dolů, aby každý z těch členů měl přehled. A další důležitá věc. Máme sice internety se sociálními sítěmi, maily, ale všichni se shodujeme na tom, že nám začala chybět hospoda a opravdové emoce. Sice je to časově náročné, ale je mou velkou povinností se s lidmi (voliči) potkávat osobně.

Zmínil jste, že vám tvz. házeli lano od konkurence, z jiné politické strany a chtěli, abyste ODS zavrhl, když se nyní topí v takovém marastu. Uvažoval jste o přestupu jinam?
Ne. Je to jako v manželství, v dobrém i ve zlém. V roce 2006 jsem do ODS vstoupil, o rok později jsem se stal starostou a teď po sedmi letech se mění cyklus (to tvrdí ženy) a je čas přehrabat hnízdo (jak tvrdí ženy), posunout se dál, ale zase jen s ODS.

Dan Ramzer

Věk: 44 let

Stav: Ženatý, 3 děti

Vzdělání: Vysokoškolské

Praxe: Agronom, učitel, politik

Politická kariéra: Místostarosta obce Višňová a následně místostarosta Frýdlantu, od roku 2007 starosta Frýdlantu, v roce 2006 vstoupil do ODS

Zájmy: Rekreačně cyklistika, lyžování, vodáctví. Cestování, Literatura

Vize: Vrátit ODS důstojnou pozici na politické scéně