V Královéhradeckém kraji by příští rok měla začít miliardová přestavba náchodské nemocnice a také dostavba chybějícího úseku dálnice D11 do Hradce Králové. Z významných veřejných investic v kraji bude pokračovat oprava barokního hospitalu v Kuksu. V kraji se opět uskuteční několik celostátně významných festivalů. Města a obce čekají na podzim komunální volby. Senátní volby se uskuteční v Rychnově nad Kněžnou, Hradci Králové a Trutnově. Ve všech před šesti lety zvítězili kandidáti ČSSD.

Přestavba náchodské nemocnice má začít výstavbou obslužné silnice a modernizací sítí za zhruba 70 milionů korun. Po ní budou následovat další etapy. Z rozpočtového výhledu kraje vyplývá, že hlavní část stavby se uskuteční v letech 2015 a 2016, vše by mělo být hotové v roce 2017, uvedl mluvčí hejtmanství Jiří Hošna.

Chybí 2,5 kilometru

Po letech průtahů by měla v roce 2014 začít dostavba dálnice D11 do Hradce Králové. Letos stavba nezačala kvůli neuzavřenému dodatku smlouvy se stavební firmou. Státu se také nepodařilo získat jeden z pozemků na trase budoucí dálnice. Dálnice končí 3,7 kilometru před Hradce Králové, v úseku je postaveno 1,2 kilometru dálnice, zbytek je nutné dokončit. Podle dřívějších odhadů by dokončení dálnice do Hradce Králové mělo stát 1,5 miliardy korun.

Stavbaři budou i v roce 2014 pracovat na rozsáhlé rekonstrukci hospitalu v obci Kuks na Trutnovsku. Práce za 266 milionů korun by měly skončit do prosince.

Otazník zatím visí nad stavbou nové fotbalové arény v Hradci Králové. Německá firma ECE v prosinci oznámila, že pět let připravovaný projekt stavby arény a obchodního centra za celkem 3,75 miliardy korun opouští a chce jej přenechat konkurenční firmě HB Reavis. Ve hře je tak opět i možnost, že si město stadion v úsporné variantě postaví zcela samo.

V roce 2014 by také mohlo padnout rozhodnutí, zda automobilka Škoda Auto bude v závodě v Kvasinách na Rychnovsku vyrábět nový velký model SUV, který by se údajně mohl jmenovat Snowman. Na trhu by se měl objevit zhruba v roce 2016. Podle dřívějších informací odborů je však vedle Kvasin údajně ve hře o výrobu nového SUV i nevytížený španělský závod.

Hradecké letiště bude také hostit dvě významné letecké akce. Kromě zářijové vojenské letecké show CIAF se v červnu uskuteční také první ročník akce European Festival of Aviation, která spojí tradiční výstavu vrtulníků Helicopter show s výstavou letadel. Podle pořadatelů vznikne největší letecká výstava ve střední Evropě spojená s leteckým dnem.

Moderní silnice

Rok 2014 by měl být v Pardubickém kraji rokem velkých veřejných stavebních investic. Nejvíce peněz by mělo směřovat do budování silniční a železniční sítě. Změny čekají krajské zdravotnictví a školství, na podzim se také uskuteční komunální volby.

Pardubický kraj se chystá s pomocí evropských dotací zahájit modernizaci sedmi úseků silnic v celkové hodnotě více než 500 milionů korun bez DPH. Opravit se má skoro 30 kilometrů komunikací. Z letošního roku přechází také dalších osm jiných úseků, na něž hejtmanství získalo evropské peníze. Celkové náklady se odhadovaly na více než 400 milionů korun, některé stavby již byly zahájeny.

Ředitelství silnic a dálnic chce v Pardubickém kraji v roce 2014 zahájit dvě významné silniční stavby. Měla by se začít stavět důležitá křižovatka U Trojice v Pardubicích a první část dlouho očekávaného obchvatu Chrudimi.

Rychlejší vlak

Na jaře příštího roku by se měla začít modernizovat první část trati z Pardubic do Hradce Králové. První etapa Opatovice nad Labem – Stéblová by měla stát miliardu korun.

Pardubice chtějí zahájit několik nákladných projektů, na něž získaly dotaci z Regionálního operačního programu. Modernizace třídy Míru a úprava Tyršových sadů a parku Na Špici vyjde přibližně na 250 milionů korun. Hotová by měla být do poloviny příštího roku generální oprava sokolovny v Pardubicích za 88 milionů korun a oprava Regionálního muzea v Litomyšl za zhruba 90 milionů korun.

Vysoké Mýto plánuje v červnu otevřít Muzeum karosářství, které vzniká přestavbou budov bývalého soudu a věznice na náměstí Přemysla Otakara II. Litomyšl chce do srpna dokončit úpravy Zámeckého návrší. Opravy sedmi historických budov, čtyř volných prostranství a restaurátorské práce budou stát 400 milionů korun.
Sdružení Boii by mohlo příští rok po mnoha úskalích dokončit v Nasavrkách na Chrudimsku keltský skanzen, na nějž získalo evropskou dotaci. Začít by naopak mohla po mnoha odkladech obnova 17 objektů Národního hřebčína v Kladrubech za zhruba 300 milionů korun z Evropské unie.

Čistější chemička

Elektrárny Opatovice plánují začít modernizaci svého provozu, aby dostály přísnějším emisním limitům. Hlavní práce chtějí provést v letech 2014 a 2015, zbytek v roce 2018. Také pardubická chemička Synthesia investuje miliardu korun do ekologizace teplárny, v polovině září 2015 by mělo být zmodernizované zařízení v provozu.
Pardubická krajská nemocnice chce dokončit nový multioborový pavilon v hodnotě 305 milionů korun.

Přestěhovat se do něj má stomatologická lékařská služba první pomoci, oddělení ústní, čelistní a obličejové chirurgie, oddělení nemocí plicních a tuberkulózy a infekční oddělení. Ve Svitavské nemocnici se modernizuje psychiatrie za více než 78 milionů korun. Práce by měly skončit do konce prosince.