Dejte nám právo adopcí dětí, jinak je registrované partnerství skoro bezcenným kusem papíru. Po tom volají východočeské lesbičky, které si přejí mít děti.

„Registrované partnerství má tak okleštěné právní dopady, že se v podstatě jenom jedná o formalitu a 'institualizaci' existujícího vztahu. A mnohdy jde jen o zážitek krásné 'svatby'. Dokud neprojde zákon o možnosti osvojení dítěte registrovaného partnera nebo partnerky, tak je z praktického hlediska k ničemu," řekla 28letá lesbička Romana Kovářová z Pardubic.

Právě včera tomu bylo deset let, kdy bylo registrované partnerství schválené. Za celou dobu bylo v Česku uzavřelo 2174 těchto svazků. Mnohem víc o něj však stojí gayové než lesby. Rozhodlo se pro něj 1439 mužských a 735 ženských párů. Papírové soužití naproti tomu ukončily tři stovky těchto dvojic.

A Kovářová je jednou z těch „rozvedených". Se svou partnerkou žila čtyři roky, rozešly se rok po „svatbě", jak uzavření svazku sama říká. Teď už má novou partnerku a na dítě sice zatím nepomýšlí, ale toho správného otce už hledá.

„Kupodivu je nabídek plný internet. A nejde jen o chlapy, co chtějí sex. Mnozí muži nabízejí své sperma i bez pohlavního styku, pro oplodnění 'po domácku'. Chtějí asi lesbičkám pomoct, nevím, co jiného je k tomu vede… Osobně bych ale ráda otcem mého dítěte měla někoho z mých kamarádů, mezi kterými se také ptám. Už jen proto, že chci, aby s ním jako táta udržoval kontakt," uvedla Kovářová.

Osobně zná dva homosexuální páry jeden lesbický a jeden mužský které se vzájemně přátelí a je mezi nimi dítě. Počala ho plánovaně a přirozenou cestou jedna žena s mužem z druhého páru a dítě žije s oběma rodinami podobně jako ve střídavé péči po rozvodu. „A skvěle jim to funguje," dodává Kovářová.

Třeba Jitka Říhová z Chrudimě by ale žádného kamaráda jako otce svého dítěte nechtěla. Bojí se, aby navzdory prvotnímu příslibu později nezačal uplatňovat rodičovská práva. Raději by proto podstoupila umělé oplodnění od anonymního dárce.

„Nechceme s partnerkou, aby kdokoliv znal otce. Kdo ví, kdy by se rozhodl o dítě začít zajímat a začal by se tak míchat do našeho soukromí. Pro nás by tak spermabanka s anonymními dárci byla ideální," říká Říhová.

Ano, ale to bude pravda jen v případě, že s partnerkou před tím nepůjde k „oltáři". České zákony totiž zakazují umělé oplodnění registrovaných párů.

„Doufáme, že se tento divný zákon co nejdřív změní. Dnes je ale takový, že mně jako svobodné, 'neregistrované' matce stačí požádat jakéhokoliv kluka, který se mi podepíše na papír, ze je můj partner a že je neplodný, a nikdo už prý netestuje, jestli neplodný skutečně je. A pak můžu jít do spermabanky," dodala žena.

Možná se legislativa skutečně změní, a to i u kontroverzních adopcí homosexuály. V prosinci první český soud poprvé uznal homosexuální pár za rodiče adoptovaných dětí. Stalo se tak v případě páru gayů, který adoptoval dva dnes desetileté chlapce už jako kojence v americké Kalifornii, kde je také vychovává. Děti však každoročně tráví prázdniny u babičky v Česku, kde k nim otec doposud neměl žádná práva.

Pro adopce dětí homosexuuálními páry je ostatně stále více lidí. „Při dnešní rozvodovosti heterosexuálních párů je možná lecjaký homosexuální pár kompaktnější rodinou než ten tradiční zažitý model," míní Věra Stejskalová z Choltic u Pardubic.

„Lidé se s homosexuální orientací rodí, od homosexuálních rodičů se tím nemohou 'nakazit'. A jestli svým rodičům říkají maminko jedna, maminko dvě nebo nějak jinak, to už mi přijde jedno. Myslím, že jde o to, aby se naučili vztahovost jako takovou, nehledě na pohlaví," přidala se Denisa Machálková.

Adopce lidem přestávají vadit

Česká společnost je ve vztahu k homosexuálům rok od roku tolerantnější. Podle loňského průzkumu agentury Centrum pro výzkum veřejného mínění by už polovina Čechů homosexuálním párům mužů či žen schválila sňatky a adopce. Naprostá většina Čechů zhruba tři čtvrtiny uznává právo párů stejného pohlaví na uzavření registrovaného partnerství, což už české zákony umožňují. V otázce, zda by měly mít homosexuální páry také právo uzavřít klasický sňatek, jsou již lidé podle průzkumu rezervovanější. Pro by bylo 49 % dotázaných a proti 47 %.

Zákon o registrovaném partnerství vstoupil v Česku v platnost 1. července 2006. Norma dvojicím zaručila třeba nárok na informace o zdravotním stavu partnera či možnost po sobě dědit a stanovila vzájemnou vyživovací povinnost. Neumožnila ale párům adoptovat děti.

Postoje Čechů k adopcím dětí homosexuálními dvojicemi se značně liší. Více než polovina Čechů, konkrétně 59 %, by umožnila párům stejného pohlaví adoptovat děti jejich partnera či partnerky. Proti by bylo 33 % lidí. U adopcí dětí z dětských domovů homosexuálními dvojicemi však mírně převažují záporné odpovědi, kdy pro by bylo 44 % dotázaných a proti 49 %. Ještě v roce 2005, kdy se CVVM neptal zvlášť na adopce dětí vlastních partnerů a adopce dětí z domovů, bylo pro adopce dětí homosexuály jen 19 % lidí.

Právě nemožnost adopce a umělého oplodnění u registrovaných párů je největší výhrada homosexuálů. Registrované partnerství zaručuje partnerům třeba nárok na informace o zdravotním stavu protějšku či možnost dědit po sobě. Ukládá jim vyživovací povinnost, ale zakazuje adopce dětí. Ve Sněmovně přes rok čeká na projednání novela, podle níž by si registrovaný partner mohl osvojit potomka svého protějšku. Oficiálně totiž děti z takzvaných duhových rodin mohou mít jen jednoho rodiče.