Měřiče budou umístěny do obce Kumburský Újezd, na příjezdu do Vrchoviny a do Štikova. „Pořídili jsme je v rámci prevence, jejich efektivnost vyhodnotí silniční výbor," uvedl místostarosta Stanislav Albrecht.

Pavel Bouchner, šéf silničního výboru, vysvětluje, že měřiče jsou vybaveny záznamovým zařízením. Sledují provoz v obou směrech a zachycují rychlost a frekvenci vozidel. Údaje jsou zaznamenávány pomocí počítače. „Byli jsme se podívat v Lomnici nad Popelkou, kde už měřiče používají. Jejich pomocí se nechá zmapovat hustota provozu, v kolik hodin, jakou rychlostí vozy projíždějí. Po vyhodnocení pak můžeme upozornit státní policii a ta se na nejrizikovější časové úseky zaměří," pokračuje Pavel Bouchner.

Stížnosti občanů

Impuls k zakoupení techniky vyšel od obyvatel Kumburského Újezdu, Vrchoviny a Štikova, kteří si stěžovali na nekázeň řidičů a upozorňovali zejména na nebezpečí pro chodce. „Zatím jsme zakoupili tři přístroje, požadavek vzešel také od obyvatel Valdova. Uvidíme, jak se technika osvědčí, a pak případně pořídíme další," tvrdí Pavel Bouchner.

Petr Jerie, dopravně bezpečností referent packé radnice , uvedl, že v současné době město jedná se společností ČEZ o připojení měřičů do elektrické sítě.

„Chtěli bychom zařízení zprovoznit do prázdnin," informuje nás. „Věřím, že novinka svůj úkol splní. Většina řidičů si při upozornění uvědomí, jakou rychlostí projíždějí obcí a sundají nohu z plynu. Je pravdou, že co ve městě přestala sledovat rychlost aut městská policie, někteří na to spoléhají a počet případů, kdy překračují rychlost, se zvýšil," dělí se s námi o svou zkušenost Petr Jerie.

Nekázeň

Od jedné z obyvatelek Kumburského Újezdu se dozvídáme, že frekvence měření rychlosti je v obci menší a mnozí řidiči za volantem si toho jsou vědomi a nedodržují stanovenou padesátku.

„U nás je to opravdu nebezpečné zejména v odpoledních a nočních hodinách. Z přijíždějících aut od Trutnova málokdo zpomalí. Přes hlavní silnici máme přechod, ale přejít vozovku je opravdu o život," popisuje situaci v obci předseda osadního výboru ve Vrchovině Jaromír Erlebach.