Díky dotacím obec například mohla rozdat mezi občany 41 domovních kompostérů. Obnovuje také výklenkovou kapličku v Markvaticích a rozjíždí se velké restaurování sochy sv. Jana Nepomuckého.

V letošním roce se v Čisté u Horek realizuje sedm projektů, které značnou měrou dotuje Liberecký kraj. Nejvíce projektů je v oblasti životního prostředí, ale peníze jdou i na sportovní akci, hasiče nebo rozvoj veřejného osvětlení. „Realizujeme nebo už máme hotové projekty za téměř milion tři sta tisíc korun a dotační podpora z Libereckého kraje činí v součtu téměř 600 tisíc korun,“ říká Ladislav Jiřička, starosta Čisté u Horek.

Obec se s dotací pustila do revitalizace polní cesty vybíhající z obce k rybníku Polňák. Úvozová cesta byla v rámci rozorávání mezí pro zemědělské družstvo zničena a desítky let se jezdilo živelně přes louku. To vedlo k erozi a ničení lučních porostů. Dnes už je cesta zpět v původním pozemku a lemuje ji pruh vícepatrové zeleně, který bude sloužit jako větrolam a remízek pro drobnou zvěř. Dalším projektem bylo pořízení kompostérů, které v době, kdy neběží komunitní kompostárna, pomohou Čisteckým s likvidací bioodpadu a rostlinných zbytků z kuchyně. Díky dotaci bylo na jaře pořízeno a rozdáno mezi občany jedenačtyřicet domovních kompostérů.

Rekonstrukce náměstí Míru ve Vrchlabí.
OBRAZEM: Náměstí Míru se proměňuje

Z programu podpory jednotek dobrovolných hasičů obcí Libereckého kraje získala čistecká hasičská jednotka speciální vybavení pro plnění úkolů v oblasti ochrany obyvatelstva. Byla pořízena podlaha a další vybavení do evakuačního stanu. Dobrovolní hasiči v Čisté tak mají špičkové vybavení k těmto činnostem, které jsou připraveni plnit v celém Jilemnicku.

V sobotu 18. srpna se v obci koná pátý ročník cyklistické akce Čisteckej pedál. I tento sportovní podnik získal finanční podporu a díky ní budou především pořízeny dárkové předměty pro účastníky a obci samotné dotace sníží náklady na realizaci, značení i společný program po dojezdu na čisteckém hřišti.

Lokalita nad bývalým pivovarem prochází v současné době kabelizací sítě nízkého napětí energetiky. Obec toho využila a buduje tam nové veřejné osvětlení. Zemní vedení a vztyčení nových deseti lamp podpoří dotace z Programu obnovy venkova.

„Poslední podporovanou oblastí je obnova památek. Péči o ně se věnujeme dlouhodobě, ale letos jsme se pustili hned do dvou velkých akcí souběžně,“ přibližuje čistecký starosta a dodává: „Obnovujeme výklenkovou kapličku v Markvaticích a rozjíždí se velké restaurování sochy sv. Jana Nepomuckého. Do obnovy památek z Libereckého kraje jde dohromady více než 175 tisíc korun.“

Liberecký kraj svou nejvýchodnější obec podpořil skoro polovinou z celkových nákladů uvedených projektů. Díky tomu a také dotacím z dalších zdrojů se tak letošní rozpočet pětisetpadesátihlavé Čisté u Horek dostal k rekordním sedmnácti milionům korun.

Opravený Novodvorský most v Trutnově.
Trutnov opraví Nádražní most a chodníky v Horním Starém Městě