Celkem 8,4 kilometru dlouhý obchvat má podle rozpočtu vyjít na 1,140 miliardy korun. Trasa začíná u Kumburského Újezdu a končí u Vidochova, součástí je i téměř půl kilometru dlouhá estakáda. Na obchvat by pak měl navázat ještě další obchvat kolem obce Horka u Staré Paky.

Pozemky pro budoucí obchvat Nové Paky.
Třicetiletý sen Novopackých o obchvatu se snad letos začne plnit

"ŘSD obdrželo po dlouhých letech komplikované přípravy nepravomocné stavební povolení na akci “I/16 Nová Paka - obchvat”. V současné době se dokončuje zadávací dokumentace stavby, aby na podzim bylo zahájeno výběrové řízení na zhotovitele stavby," oznámil Mátl.

O obchvatu Nové Paky se ve městě mluví třicet let, územní rozhodnutí získalo ŘSD už před třinácti lety. Novou Pakou podle posledního sčítání dopravy v roce 2016 projede denně v průměru 16 tisíc aut.

Příprava stavby se táhne především kvůli výkupům pozemků i požadavkům jejich majitelů. ŘSD o stavební povolení zažádalo v červenci 2018, řízení ale bylo ještě přerušeno letos na začátku roku. Už loni na konci roku získalo ŘSD stavební povolení na některé přeložky polních cest či stavbu protihlukových stěn, tentokrát získalo povolení pro hlavní trasu. Podle Mátla chce ŘSD vypsat soutěž na podzim. Podmínkou ale je, že se nikdo neodvolá a rozhodnutí nabyde právní moci.

Laborantky v mikrobiologické laboratoři trutnovské nemocnice zkoumají přítomnost koronaviru v donesených vzorcích.
V nemocnici Jičíně a Trutnově se objevili doktoři nakažení koronavirem

Silnice I/16 je hojně využívána kamiony, ty způsobují v Nové Pace často problémy nejen emisemi a hlukem. Na silnici je podjezd železniční tratě, kam nesmí vozidla vyšší než 4,2 metru. Pravidelně se zde ale objevují řidiči, kteří zákaz nerespektují, několikrát tak došlo k poškození mostu.