Ačkoliv „sekuriťáci" nemají na rozdíl od městské policie žádné pravomoci, zkušenosti s nimi mají radnice natolik skvělé, že se z toho pro soukromé ochranky stává dobrý byznys.

Dokládají to příklady Opočna na Rychnovsku nebo Jevíčka na Svitavsku.

„Nemají sice pravomoc ani legitimovat, ani dávat jakékoliv sankce, mohou občany pouze upozorňovat. Ale  hlídka s sebou nosí fotoaparát, brzy bude mít i videokamery, takže pořizuje dokumentace přestupků, které pak předává policii k přestupkovému řízení. Přítomnost ochranky je hodně znát, rozšířili jsme díky tomu i záběr její činnosti a finančně nám to vyjde několikanásobně levněji, než kdybychom měli městskou policii," řekl starosta Jevíčka Roman Müller.

Městečko se o službu bezpečnostní agentury dělí se sousedními Velkými Opatovicemi. Půlku času ochranka operuje tam, polovinu v Jevíčku. Služby jsou ale rozdělené nepravidelně, aby se nedaly vypozorovat. Hodinová taxa za hlídku činí 45 korun, k tomu případné kilometry navíc.

Méně peněz

Vedle pořádku na ulicích, dohledu nad parkováním nebo dozoru na přechodech při cestě dětí do školy dvoučlenná hlídka nově dohlíží například i na chatovou oblast a místní část Zadní Arnoštov. O agenturu nyní po dobrých zkušenostech projevily zájem i sousední Jaroměřice.

„Zatímco ročně nás tato služba vyjde na 600 tisíc korun, s městskou policií bychom se s náklady nevešli pod 1,5 milionu. A výsledek je přitom stejný. Nepřizpůsobivé se nám podařilo vytlačit z veřejných prostranství. Podlehli věčnému otravování hlídkami a už nejsou vidět. Místní kvitují větší pořádek celkově," dodal tajemník jevíčské radnice Pavel Sedlák.

Podobně dobré zkušenosti mají i v Opočně, kde jiná agentura funguje od loňského jara. „Splnilo to naše očekávání. Máme sice smlouvu se sousední Dobruškou s tamní městskou policií. Ale jezdit řešit opilce a feťáky na ulicích z pětikilometrové vzdálenosti není právě ideální," řekl starosta Štěpán Jelínek.

I sem přitom ochranka zajíždí nárazově a její přítomnost se nedá časově vytipovat. Městu se díky ní přesto podařilo prosadit do praxe místní vyhlášku o zákazu pití alkoholu na veřejnosti. A finanční podmínky také hovoří za vše: Vloni radnice dala agentuře 300 tisíc korun, vlastní strážníci by ji vyšli na pětinásobek.

„Jen trochu trvalo, než se pracovníci agentury sžili s dobrušskými strážníky a státní policií," dodal starosta.

Zájem obcí roste

Východní Čechy - O soukromé bezpečnostní agentury namísto městských policií má zájem stále více obcí. Například ochranka, která své služby poskytuje Opočnu, už má nově rozjednány v Královéhradeckém kraji další čtyři menší obce.

Na Pardubicku o tom uvažují například Choltice, kde mají taktéž problém s feťáky a rovněž s nočním pořádkem při zdejších diskotékách. Městys dostal od jisté agentury několik nabídek na způsob zdejšího působení.

„Například dohled 20 hodin měsíčně, tedy pět hodin týdně, stojí tři až čtyři tisíce korun za měsíc. Záleží vždy na dojezdové vzdálenosti," řekl majitel této pardubické bezpečnostní agentury Zdeněk Zářecký. Zkušenosti s bezpečnostními agenturami mají  například i městské části Brna nebo Prahy.