Nyní se ale město připravuje na velkolepou revitalizaci starého koupaliště, které je nevyužívané od roku 1998. Tento areál, jenž byl uzavřen kvůli havarijnímu stavu, projde rozsáhlou přestavbou, která ho promění v moderní sportovní a rekreační zónu pro náctileté. V těsné blízkosti skateparku vznikne pumptrack, který bude rozdělen na dětskou část a část pro začínající i pokročilé jezdce.

Od uzavření koupaliště se město pokoušelo realizovat různé projekty na jeho oživení, avšak žádný z nich se nedočkal úspěchu. Až v loňském roce městské zastupitelstvo schválilo ambiciózní plán výstavby Areálu pro náctileté. Tento projekt zahrnuje skatepark, pumptrack, inline okruh a hřiště pro starší děti.

Architektonickou studii areálu zpracovala společnost Sportovní projekty s.r.o. za 237 tisíc korun bez DPH. Studie, která byla představena veřejnosti 25. června, detailně popisuje rozmístění jednotlivých částí areálu a jejich využití. Součástí projektu je skatepark, který bude umístěn v bývalém bazénu. Tento návrh se inspiruje počátky skateboardingu v USA, kdy v osmdesátých letech minulého století kvůli nedostatku vody zůstaly nenapuštěné bazény využívány jako prostor pro skejtování. Skatepark bude obsahovat nejen prostor v bazénu, ale i přilehlou plochu s různými skejtovacími prvky - zábradlí, betonové lavice a stromy. Atmosféru bývalého koupaliště evokují jednotlivé detaily, např. modře natřená plocha bazénu, startovací plavecké bloky a plůtky ze stálozelených keřů. Konstrukce skateparku bude celobetonová, což zajistí jeho dlouhou životnost a odolnost.

close Koupaliště přestalo svému účelu sloužit již před mnoha lety. info Zdroj: MěÚ Semily zoom_in Koupaliště přestalo svému účelu sloužit již před mnoha lety.

Inline okruh, který měří 273 metrů, bude veden kolem skateparku a dětského hřiště. Dráha bude propojena s inline okruhem na pravém břehu Jizery pomocí pěší a cyklistické lávky. Okruh bude mít asfaltový povrch a různé skejtovací prvky, které využijí inline bruslaři, koloběžkáři i cyklisté. Šířka dráhy je 3,5 metru, zatáčky mají různé poloměry s minimálním poloměrem 5 metrů a maximálním 14,5 metru.

Pumptrack, který lemuje západní stranu areálu, bude rozdělen na dětskou část a část pro začínající i pokročilé jezdce. Dráha bude asfaltová s různorodými zatáčkami a vlnami, které nabídnou jezdcům variabilitu a atraktivitu. Nenajde se na něm kontinuální jumplina, ale ve dvou místech bude možné rozhodnout, jestli bude jezdec pokračovat po standardní pumptrackové vlně, nebo využije odbočku s jumplinovým skokem. Tyto jumpové odbočky výrazně zvyšují pestrost a atraktivitu okruhu.

Dětské hřiště bude umístěno mezi skateparkem a valem u řeky Jizery. Hřiště bude primárně určeno pro děti starší jedenácti let a bude obsahovat několik herních prvků, z nichž některé budou dynamické a některé pobytové.

Plán zahrnuje také realizaci obslužné páteřní komunikace mezi ulicí Jana Žižky/Luční a lávkou přes řeku Jizeru. Komunikace s asfaltovým povrchem bude široká 3,5 metru. Vedle ní povede metrový pás z betonové dlažby, který se v některých místech prolne s inline okruhem. Po obslužné komunikaci bude možné jezdit těžšími servisními vozidly, avšak primárně bude určena pro pěší, cyklisty, inline jezdce a koloběžkáře. Areál bude otevřený a nepočítá se s jeho oplocením. Tento koncept podporuje myšlenku volného a otevřeného prostoru pro všechny návštěvníky.

Odhadované náklady na realizaci projektu přesahují 40 milionů Kč. Realizace bude rozdělena do několika etap.

„Jsem rád, že zastupitelstvo v loňském roce záměr přestavby koupaliště schválilo a v tuto chvíli máme zpracovanou studii. Věřím, že během dvou let by mohla vzniknout první etapa, která by měla představovat výstavbu pumptracku," uvedl první místostarosta Tomáš Sábl.

Mohlo by se vám líbit: V Semilech budou mít nové hřiště pro mládež, vznikne z bývalého koupaliště 

Bývalé koupaliště v Semilech. | Video: Jiří Louda