Jednou z výjimek je skanzen Veselý kopec, který letos navštívilo asi o 7000 lidí méně. Řada památek na konec roku ještě  plánuje adventní a vánoční akce, které by měly přilákat  další návštěvníky.

Kastelán turistům odhrnoval sníh

„Letos poprvé jsme zahajovali sezonu a odhrnovali jsme návštěvníkům sníh. To na Kunětické hoře za 20 let svého působení nepamatuji," řekl kastelán hradu Kunětická hora Miloš Jiroušek. Naopak o letních prázdninách hrad zaznamenal často rekordní návštěvnosti, takže se podařilo deficit dohnat. Zásluhu na tom částečně měla skutečnost, že lidé mohou expozicemi procházet sami bez průvodce a svým tempem. Od počátku roku přišlo asi 30 tisíc platících turistů, což je podobné jako loni.

S loňskem srovnatelný zájem turistů hlásí také zámek v Ratibořicích na Náchodsku, na který loni dorazilo zhruba 69 tisíc návštěvníků. „Letos nás ještě čeká adventní a vánoční program," uvedl správce zámku Ivan Češka. Dodal, že letošní sezonu zkomplikovaly špatné jarní měsíce, kdy v deštivém a chladném počasí mnoho lidí výlety odkládalo. „V létě zase odradila od návštěv vysoká vedra, zlepšení přišlo až během srpna a září," řekl Češka.

Ratibořický zámek se snaží každoročně nabízet návštěvníkům novinky, letos poprvé zavedl při některých akcích možnost prohlídek zámku bez doprovodu průvodce. „Ty se velice osvědčily a rádi bychom v nich pokračovali," řekl Češka.

Advent a Vánoce
Svojanov – vánoční výzdoba, výklad o starých zvycích a koncert (víkendy od 30. listopadu do 15. prosince).

Rychnov nad Kněžnou – mikulášský jarmark na zámku (7. prosince):

Kost – vánoční prohlídky hradu (od 26. do 31. prosince).

Betlém –  vánoční obyčeje, dárky, ozdoby a pečivo z období konce 19. století a počátku 20. století (od 14. do 29. prosince).

Zámek Litomyšl – Barborková slavnost (30. listopadu), společné zdobení stromu (8. prosince).

Kuksu pomohla nová cyklostezka

Dokonce mírný meziroční nárůst počtu návštěvníků hlásí zámek v Opočně na Rychnovsku. „Sešlo se několik příznivých faktorů, například jsme otevřeli novou expozici, ale nepřeceňujeme to. Je jasně vidět, že lidé při návštěvách památek šetří, vybírají si levnější okruhy k návštěvě," upozornil kastelán Josef Jirák.

Barokní hospital na Kuksu, kde letos začala náročná rekonstrukce, si v sezoně prohlédlo zhruba 40 tisíc lidí. „Pozitivně nás překvapilo, že se návštěvnost udržela na stejné výši jako loni. Měli jsme obavy s ohledem na zahájenou rekonstrukci hospitalu," řekl kastelán Libor Švec. Podle něj návštěvnosti prospělo dokončení cyklostezky mezi Hradcem Králové a Kuksem, která byla hojně využívaná. „Rozhodně jsme zaznamenali nárůst počtu cyklistů, kteří si i prohlédnou expozice. Po dokončení oprav chceme pro cyklisty připravit lepší zázemí," řekl Švec.

Kastelánka zámku v Litomyšli Zdeňka Kalová řekla, že  loni si objekt prohlédlo přes 26 tisíc turistů a letos bude návštěvnost podobná. Lidé si mohli prohlédnout nově instalované interiéry místností v podobě, kterou měly v polovině 19. století, kdy zámek jeho majitelé obývali. Novinkou je i velká prohlídka v trvání 1,5 hodiny, zahrnující i zámecké divadlo, kapli, hostinské a reprezentační pokoje.

Hrad Svojanov
si letos polepšil

Téměř 40 tisíc návštěvníků  letos prošlo hradem Svojanov na Svitavsku. „Je to o 2000 lidí víc než vloni. Protože máme otevřeno do poloviny prosince, mohli bychom na konci roku dosáhnout počtu 42 tisíc," uvedl kastelán Miloš Dempír. Hrad v minulých dvou letech prošel rozsáhlou rekonstrukcí, která jeho provoz zčásti omezovala. V příští sezoně hrad otevře nové expozice ve sklepení a doplní vystavované předměty.

Veselý Kopec ztrátu nedohnal

Letošní počasí se podepsalo nejvíce na návštěvnosti známého skanzenu na Veselém Kopci na Chrudimsku. To jsme už v následujících měsících nedohnali," řekla vedoucí správy Souboru lidových staveb Vysočina Ilona Vojancová. Do konce září na Veselém Kopci napočítali asi 49 tisíc turistů, za celý loňský rok jich bylo zhruba 56 tisíc. Na příští rok skanzen chystá otevření přenesené roubené truhlářské dílny.

Mírný nárůst zájmu turistů zaznamenal skanzen Betlém v Hlinsku, a to díky zvýhodněnému vstupnému, zásluhou větší propagace památkové rezervace po dokončení obnovy z evropských fondů i kvůli svému umístění ve městě.

V Královéhradeckém kraji čeká kompletní rekonstrukce Bílou věž v Hradci Králové, která je dominantou a symbolem města.  Fasáda stavby po opravě opět získá světlou barvu, stavbaři ji totiž očistí horkou párou a pískováním.
V Kuksu budou pokračovat práce v dolní chodbě hospitalu na odkrývání barokních maleb znázorňujících smrt.  Rekonstrukce hospitalu za 266 milionů korun bez DPH by měla skončit do prosince 2014. Na chodbě je umístěno na pět desítek maleb, v roce 1987 byly odkryty první dvě z nich. Stavební práce v areálu hospitalu začaly letos v létě. Stavbaři například pokládají kanalizaci či odstraňují některé nevhodné vestavby. Areál je pro návštěvníky stále přístupný, během prohlídek bude možné také sledovat práci restaurátorů na odkrývání maleb.

V Pardubickém kraji  bude příští rok mimo jiné pokračovat obnova proslulé sgrafitové výzdoby  na zámku v Litomyšli. Chystá se tam také nová prohlídková trasa pro vozíčkáře.
Hrad Kunětická Hora  doplní expozici lovectví o zrestaurovaný soubor palných zbraní z období 17. až 19. století. Výstavní prostory by měl také obohatit model hradu  za dob Pernštejnů.
Na hradu Litice se bude opravovat věž, připravuje se prezentace modelu litického údolí s hradem z roku 1932.
V zámku ve Slatiňanech  se chystá výměna tapet v salonu kněžny, upraví se zámecká trasa a trasa hipologického muzea, kde vznikne takzvaný Hamiltonův kabinet a sedlovna.
Ve skanzenu na Veselém Kopci u Hlinska by měla být v srpnu otevřena truhlářská dílna převezená z Možděnic.