Ocenění, jehož podobu navrhl před lety architekt a designér Bořek Šípek, převezmou laureáti 28. března v Národním divadle v Praze. Uděluje se už podvaadvacáté. V Ajetu vyrábějí ceny od roku 1998, za tu dobu jich tamní skláři vyfoukli a vybrousili už přes 200, ne každý kus se totiž podaří.

„Cen je třináct, většinou děláme tak pět šest kusů v surovém stavu navíc, a brousí se tak dva kusy navíc," řekl ředitel firmy Jaroslav Turnhöfer. Výhodou podle něj je, že design je stálý a kusy, které zbudou, tak lze použít v dalším roce.

Na cenách se ve sklárně pracuje zhruba dva měsíce, dva týdny na huti a pak brusič pracuje na jedné ceně asi dva dny. Na cenách se ve sklárně pracuje zhruba dva měsíce, dva týdny na huti a pak brusič pracuje na jedné ceně asi dva dny. „Nejtěžší je broušení, dotvarování ceny Thálie do podoby masky, dobrušování očí a rtů," uvedl ředitel. To je podle něj opravdu časově náročné a také nebezpečné. „Protože při tom nám rády ty ceny praskají a v 90 procentech praskají až těsně před dokončením. S tím už jsme se ale naučili žít," dodal Turnhöfer.

Výroční ocenění se udělují v činohře, opeře, baletu a v muzikálu a operetě za mimořádné jevištní výkony v inscenacích, které vznikly na českých jevištích. Nejvíce nominací letos získali umělci z pražského Národního divadla (sedm) a Divadla Josefa Kajetána Tyla v Plzni (tři). Pro sklárnu Ajeto je výroba Thálií prestižní záležitostí. Ceny Thálie jsou ze sodnodraselného křišťálu a každá váží kolem tří kilogramů. Ocenění připomíná benátskou masku, kterou ale mohou držitelé používat i jako vázu.

Každý kus je originální ruční práce. Pro skláře je jejich výroba vlastně odpočinkovou záležitostí. Přestože jsou poměrně velké, patří k nejmenším kusům, které v Ajetu dělají. „Asi největším kusem co do váhy skla byly plné skleněné koule o průměru 30 centimetrů, které jsme dělali nedávno. Jedna koule vážila 25 kilo," dodal ředitel firmy, která se specializuje na malosériovou výrobu exkluzivních děl z ručně foukaného skla.

Sklárna Ajeto oslavila loni 20 let svého vzniku a získala prestižní ocenění Firma roku 2014. Uspěla v konkurenci 3410 firem. Sklárna zaměstnává 55 lidí a její loňský obrat dosáhl téměř 55 milionů korun. Kolem 90 procent produkce míří do ciziny, hlavně do USA, Itálie, Německa a zemí Beneluxu. Stále více vyváží firma do Asie. „Loňský rok byl velmi dobrý a podobně to vypadá i letos, máme tolik zakázek, že nestíháme vyrábět a některé věci musíme zadávat jiným sklárnám," dodal ředitel.

Na cenách se ve sklárně pracuje zhruba dva měsíce, dva týdny na huti a pak brusič pracuje na jedné ceně asi dva dny.

Sklářští výtvarníci sklízí úspěch v Praze

Učitelé a studenti ze sklářské školy v Kamenickém Šenově vystavují v pražské galerii Moser.

Slavnostní vernisáží byla v polovině února zahájena v galerii světoznámé sklářské značky Moser na pražském Staroměstském náměstí výstava prací pedagogů a studentů Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské v Kamenickém Šenově.

Známá jména mezi skláři

Vedle děl ředitele školy Pavla Kopřivy zde prezentují své umělecké výtvory i další výtvarníci a zároveň pedagogové nejstarší sklářské školy na světě Petr Menš, Dagmar Pánková, Josef Kříž, Petr Stacho a Ladislav Průcha, i někteří studenti.

„Tato akce se uskutečnila na pozvání uměleckého ředitele sklárny Moser Lukáše Jabůrka a je zároveň součástí projektu Česká sklářská škola se představuje," upozornil ředitel školy.

„Výstava je také vyjádřením úzké spolupráce naší SUPŠS a sklárny Moser, se kterou mají naši studenti možnost spolupracovat v oblasti rytého a broušeného skla a v navrhování designu," doplnil.

Galerie Moser začala s výstavním cyklem, ve kterém představuje veřejnosti práce předních sklářských výtvarníků absolventů českých sklářských škol i nejlepších současných studentů, v loňském roce.

Školy potřebují dostatek talentů

Podle krajské radní pro školství Aleny Losové je propagace sklářského umění v Praze i jiných městech velmi důležitá, protože ukazuje kvality našich uměleckoprůmyslových škol, které potřebují pro svůj rozvoj další talenty.

„Úspěchy na výstavách i soutěžích dosahují studenti všech našich pěti uměleckoprůmyslových škol, což je pro rozvoj nejen sklářských oborů a podporu zájmu o studium na školách v našem kraji více než příznivé," zdůraznila.

Sklářská škola v Kamenickém Šenově oslaví v příštím roce 160. výročí založení. Její historie je dlouhá a slavná, může se pochlubit dlouhým výčtem vynikajících osobností, které zde vyučovaly a studovaly, řada absolventů se dále po ukončení vysokých uměleckých škol stala světově proslulými sklářskými výtvarníky, malíři a sochaři. Výstava potrvá v pražské galerii až do konce dubna.