V rámci desetidílného cyklu cestuje po hradech, zámcích a dalších významných památkách Česka a ukazuje divákům zajímavosti, jenž při běžných prohlídkách zůstávají skryty. Česká televize začala dokument vysílat 24. března a doposud je dostupných na webu pět dílů, mimo jiné i čtvrtý díl věnovaný právě Grabštejnu.

„Skryté skvosty s Jardou Pleslem v hlavní roli by měly působit jako pohlazení a zároveň představovat nabídku na to, kam s celou rodinou vyrazit na výlet vyčistit si hlavu od každodenních starostí,“ sdělila kreativní producentka Lenka Poláková. Podle ní všechny navštívené skvosty spojuje neuvěřitelný příběh a unikátnost jejich znovuobjevených sbírek.

Režisér cestopisného pořadu V karavanu po Česku Jakub Wehrenberg.
Největší zážitek byl, když Aleš Háma sjížděl Ploučnici, říká režisér karavanu

Grabštejn od počátku 18. století vlastnili Gallasové a Clam-Gallasové, kteří z hradu postupně vytvořili správní centrum svých panství a hrad tak obývali hlavně úředníci. Během prohlídky se tak dozvíte nejen o šlechtických majitelích hradu, ale i o nezbytném personálu, který chod hradu a panství zajišťoval. Novinkou letošní sezóny je pojetí dětské trasy Hraběcí poklad, kdy děti musí pomoci nalézt ztracený klíč od truhlice s penězi.

Ve vybraných termínech zde proběhnou Kastelánské prohlídky, kdy si zájemci projdou hrad od sklepů až po půdu Od 17. července zde bude výstava Afrika Karla Podstatského z Lichteštejna. Součástí budou předměty z cest tohoto hraběte jako fotografie, lovecké trofeje, suvenýry, které jsou jinak rozptýleny po celé republice.