Sténající dívka s krvácející ránou na hlavě začíná ztrácet vědomí. Její stejně stará kamarádka na ni volá: „Mluv na mě, mluv na mě, už nám určitě někdo pomůže." Jí samotné z předloktí „ozdobeného" hlubokou trhlinou v kůži vytéká tmavá krev.

Pro tentokrát „jen jako", ale právě takové zranění může kdokoliv vidět v reálném prostředí. Uměli by lidé reagovat a poskytnout základní první pomoc? To zjišťovali včera dopoledne přímo u hlavního tahu do Harrachova policisté a zdravotníci.

Po běžné silniční kontrole a předložení autolékárničky si vyzkoušeli modelovou situaci. Správnost postupu hodnotila ředitelka jabloneckého Českého červeného kříže Kateřina Havlová.

Kolikátá je to akce a na co je zaměřena?
V letošním roce jde s policisty o první dopravně bezpečnostní akci. Je zaměřena na řidiče, jak zvládají první pomoc, kterou jsou povinni ze zákona poskytnout v případě nehody.

Byla jste už u několika podobných akcí. Zlepšuje se povědomí a znalosti první pomoci nebo alespoň správné reakce?
Tak úplně na rovinu. Nejlepší skupinou, která vždy jde a vyzkouší si a v praxi poskytuje první pomoc, jsou většinou řidiči nad čtyřicet let. Asi hranicí mezi řidiči, ne že by nebyli ochotni poskytnout první pomoc, ale nemají znalosti, jsou řidiči 30–38 let.

Je to skupina, kde byla v době dospívání zdravotní výchova zrušena a pak už neměli šanci se setkat s výukou první pomoci. To je skupina, která ví nejméně. Ale přesto jsem se nesetkala, že by někdo, byť jen na zkoušku, odmítl ošetřit zraněného.

Dá se také porovnat řidič a řidička? Jsou na tom ženy lépe?
To se nedá hodnotit. Myslím, že spíš je to o empatii lidí. Když lidé vystoupí z auta a začnou s vámi diskutovat, tak už cítíte,jestli jsou a nebo nejsou ochotni poskytnout pomoc v případě nouze.

Co jste při úterním maskování připravili na řidiče?
Tradičně jsme si připravili dvě zranění – dívka, která si roztrhla ruku o vyčnívající drát zastávky a druhá byla sražená chodkyně s otřesem mozku a rozbitou hlavu.

Měli jste také připraveného Ambu Mana na ukázku umělého dýchání a masáže srdce?
Ano, řidiči si měli možnost vyzkoušet ošetření bezvědomí, které jsme imitovali u figurantky s otřesem mozku a rozbitou hlavou.

Je snaha pomoci a umět poskytnout pomoc tak 50 na 5O. Jak motivujete řidiče, aby se snažili získat informace a umět pomoci?
V žádném případě nekritizujeme žádnou pomoc. Snažíme se v případě nevědomosti navést tím správným směrem. Pro řidiče, kteří nevědí, máme příručku a Kartu první pomoci, kde jsou základní návody co dělat v případě dopravní nehody. Jako odměnu pro řidiče, kteří bez rozmýšlení umí první pomoc poskytnout, máme autolékárničku.

Kolik máte připraveno společných výjezdů s policií?
Nebudu prozrazovat přesné číslo, ale během letošního léta se uvidíme několikrát, tak jako loni.

Vy jste sama najela pěknou řádku kilometrů. Byla jste jako řidička při nějaké dopravní nehodě?
I jako řidička i jako svědek. Vždy jde o velmi nepříjemnou a stresovou situaci, leckdy i silně emotivní situaci.