Osmačka Janet Martínková má ve své rodině na týden ubytovány dvě slečny ze Slovenska. Přiznává, že v rámci projektu se zdokonalila v cizích jazycích, navázala nové kamarádství a poznala kulturu zahraničních států.

„Já se domlouvám se Slováky, takže dobrý . Spolužačky mají doma Turky, tak spolu mluví anglicky, a taky dobrý. Holky o rok starší mají na starosti Němce, a taky to prý jde," shrnuje nám své zkušenosti. Lukáš Mokoš, žák deváté třídy, v pondělí moderoval slavnostní uvítání zahraničních hostů v tělocvičně. „Oceňuji zkušenosti se zahraničními zeměmi, možnost hlouběji je poznat. Před rokem jsem byl v Německu, nejdřív panovala tréma, pak zmizela a nakonec se nám nechtělo domů," přiznává Lukáš.

Stará Paka je pěkná

Ivana přicestovala do Staré Paky z Liptovského Hrádku. „Je tu velmi pěkně. Dostaly jsme se do skvělé rodiny. Vidno, že spolu drží, a tak jsme tam moc rády."

Více nám k samotnému projektu sdělil ředitel Pavel Antoš. „Akce je dvouletá. První společné setkání se uskutečnilo v Německu, pak v Turecku, vloni na podzim na Slovensku a letos u nás. Cílem projektu je soustředit se na životní prostředí, poznat krajiny jednotlivých států. Děti například třídily odpad, zjišťovaly spotřebu elektrické energie, možnost úspor a řadu dalších úkolů," popisuje akci ředitel.

Týdenní program

Z Turecka zavítalo do Staré Paky šest školáků v doprovodu stejného počtu dospělých, zbylé delegace čítají vždy čtyři žáky a tři vyučující. V pondělí čekalo hosty slavnostní uvítání ve škole, kde pro ně byl připraven hodinový kulturní program.

Poté zavítali do mateřské školy, na radnici, do knihovny, odpoledne do Nové Paky. Setkání bude zakončeno v pátek, a mezitím školáci navštíví například farmu v Pěnčíně, Český ráj, zámek Sychrov a park v Liberci. Závěrem také Prahu. „Jednacím jazykem je němčina, převážně ale hovoříme anglicky. Jazykové bariéry se prolomily. Projekt je úžasným přínosem pro školu, a to jak pro žáky, tak i vyučující," dodává Pavel Antoš.

Zástupkyně ředitele Marcela Žalská doplňuje, že projekt je hrazený z Evropských zdrojů. „Tyto peníze jsou opravdu smysluplně využity," míní.