Století lidé v Libereckém kraji jsou v lepší zdravotní kondici než sedmdesátníci. K lékaři chodí mnohem méně než o třicet let mladší jedinci. Vyplývá to z údajů Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP).

„Průměrné roční náklady na zdravotní péči pro jednoho člověka staršího sto let činí 37 383 korun. U lidí mladších o dvacet až třicet let jde ale o více než 51 tisíc korun," říká mluvčí VZP Oldřich Tichý.

V Libereckém kraji žije 46 lidí, kteří se dožili úctyhodných sta a více let. VZP se stará o 32 z nich. Nejvíce stoletých důchodců přitom žije na Liberecku.

Na Českolipsku, Jablonecku a Semilsku jich je shodně sedm. Nejstaršímu seniorovi je 104 let.

To, že století jsou v dobré kondici, potvrzují i lékaři. „Stoletého pacienta jsem v ordinaci ještě neměla. Takovým lidem se vyhýbají civilizační nemoci. Dříve navíc byla kvalitnější strava, která je pro zdraví také důležitá," vysvětluje praktická lékařka Lucie Piknová.

Recept na dlouhý život

Kdyby letos v červenci nezemřel, byl by nejstarším obyvatelem České Lípy František Suchý. V říjnu by oslavil úctyhodné 102. narozeniny. Býval geodetem a dlouholetým vedoucím katastrálního úřadu. „Ven už nechodím. Mohl bych snadno zakopnout, a to bych pak mohl mít problém s kolenem jako náš pan prezident," říkával s úsměvem František Suchý. Nyní je nejstarším českolipským obyvatelem Antonín Střelba, kterému v červenci bylo 101 let. Ten překvapil radnici, když si pro gratulaci od vedení města sám došel. Pěšky. Celý život pracoval jako tiskař.

Stovku letos dovršila také Marie Kchalupnik, která žije v České Lípě. Narodila se v roce 1914 v Kazachstánu. Žila v malé vesničce v polopoušti, která byla od nejbližšího města vzdálená 120 kilometrů.

„Dětem kupovala boty a zimní bundy za ovci nebo za kozu. Několik let nedostávala výplatu, místo peněz jí dali třeba jen mouku. Vlastníma rukama si s dcerou postavily velký dům z vepřovic a při odchodu do Česka jej prodaly za zlomeček jeho ceny, jen aby měly na cestu," vzpomíná starostka České Lípy Hana Moudrá, která seniorce v březnu blahopřála k významnému jubileu.

Prokázáno: ženy žijí déle

Mezi stoletými lidmi převažují ženy. Na jednoho muže jich připadá sedm. Pevné zdraví se jich drží z mnoha různých důvodů. „Už samotné dosažení věkové hranice sto let dokazuje, že takový člověk má lidově řečeno tuhý kořínek. Nemoci se ho proto drží méně než průměrné populace," zdůrazňuje Oldřich Tichý.

Příčiny lze hledat i jinde. Mnoho stoletých už totiž ve svém věku k lékaři ani nechodí. „Lidé mají leckdy sami pocit, že zdravotní problémy k jejich věku zkrátka patří. Nechtějí zbytečně chodit k lékaři. Často navštěvují jen praktického lékaře," dodává Tichý.