Nedávno nám přišel od čtenářky dotaz na hubnutí: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli je pravda, že jablečný ocet pomáhá v hubnutí? Četla jsem, že když si ráno dám pohárek vody se lžičkou tohoto octu, výrazně mi to pomůže ve spalování. Některé mé kamarádky zase tvrdí, že pokud sní něco více kalorického, dají si po tom jídle lžičku octa, a ten prý vyžere část kalorií, které snědly. Jak to tedy je?"

Bylo by jistě krásné, kdyby se dalo hubnout pouze tím, že denně vypijete trochu octa. Na internetu se o tomto jednoduchém triku píše ve spoustě článků, v různých diskuzích i reklamních upoutávkách. K dostání je dokonce i jablečný ocet v tabletách často kombinovaný s vlákninou. Kdyby však bylo hubnutí takto jednoduché, neexistovali by přeci obézní lidé ani lidé s nadváhou.

Důkaz neexistuje

Zastánci blahodárných účinků jablečného octa tvrdí, že dokáže léčit artritidu, působí jako ochrana při osteoporóze, snižuje krevní tlak a cholesterol v krvi. Také že působí jako prevence rakoviny, ničí záněty a infekce a v neposlední řadě napomáhá lepšímu trávení, odbourávání tuků, a tím podporuje hubnutí. Skutečně však neexistuje žádný vědecký důkaz, že jablečný ocet má nějaké léčivé vlastnosti. Nutriční analýza prokázala, že tato kyselá tekutina obsahuje jen nepatrné množství zdraví prospěšných látek.

Jak to (ne)funguje

Pokud si budete dávat před jídlem sklenici vody se lžičkou octa, stane se pouze to, že voda vám zaplní žaludek a vy toho pak méně sníte. Stejného efektu dosáhnete i s čistou vodou, která navíc bude chutnat o něco lépe a méně kysele. Ocet má ale i výhodu, která spočívá v tom, že kyselý nápoj pomáhá snižovat glykemický index pokrmu, který zrovna konzumujete. Zasytí vás tedy na delší dobu. Je však úplně jedno, jestli kyselé prostředí navodíte jablečným octem, vinným nebo tím obyčejným.

Hubnutí s pomocí jablečného octa bohužel nefunguje, a tak i nadále je potřeba pro vysněnou postavu udělat o něco více. Pití octa vám neublíží (samozřejmě v malém množství), ale ani nemá velký vliv na hubnutí. Dojde sice k lepší průchodnosti střev, ale slíbené spalování tuků nečekejte. Pokud chcete zhubnout, jezte zdravě a dietně a neopomíjejte každodenní pohyb.