Pan Pecina, který je traktorista, shodil ze 128 na 113 kilo a dojička paní Pecinová ze 108 na 100 kg. Během hubnutí zkonzumovali z mrazáku polovičku prasete, protože maso a další zdroje bílkovin jsou při dietě StředaForm doporučovány. To je dieta podle rozpisu MUDr. Leoše Středy, který vede ordinaci pro naše čtenáře v České Třebové.

Tak tento příběh hubnutí začal. Ale zatím neskončil. Hubnutí Marie a Milana Pecinových úspěšně pokračuje. Pacienti, kteří potřebují shodit opravdu hodně, mají dietní režim rozdělen do několika období. V tom prvním, loňském, Pecinovi zhubli společně o 24 kilogramů. Pak jim pan doktor před dalším pokračováním hubnutí naordinoval fixační fázi. Ta je nezbytná k tomu, aby si tělo na novou váhu zvyklo a ztratilo tendenci vracet se k té původní, vyšší váze. Touto fází prochází většina pacientů v naší ordinaci. Buď na ukončení hubnutí, nebo mezi dvěma hubnoucími fázemi v případě, že pacienti hubnou na etapy. Fixační fází se předejde jojo efektu, protože má tělo dostatečný prostor si zvyknout na svou novou hmotnost a už se nechce vracet k té staré.

Fixace váhy trvala u Pecinových přes Vánoce a pak se po Novém roce pustili do dalšího pokračování. Byli v ordinaci zase v lednu. Pravidla diety už znali, a tak si s panem doktorem jenom chvilku popovídali a nechali se přeměřit a zvážit.

Jak to probíhá podruhé?

Ve druhém kole hubnutí jde všechno jednodušeji než poprvé. Člověk už ví, co si může dát a čemu se naopak vyhýbat. Dietní recepty jsou vyzkoušené a seřazené podle oblíbenosti. Recept na chléb z lněné vlákniny se v domácnosti Pecinových příliš neuchytil. Pan Milan si na něm občas pochutná, ale jeho paní ho zrovna nemusí. Je to škoda, protože lněné semínko obsahuje řadu zdravých látek, hlavně omega-3 mastné kyseliny. A lněné tobolky jsou ideálním zdrojem nerozpustné vlákniny. Omáčky se paní Marie naučila zahušťovat rozmixovanou zeleninou, často dělá zeleninu s masem a celkově se naučila vařit trochu jinak. Občas si s manželem dopřejí jeden knedlík „na chuť", ale pokud opravdu zůstane u jednoho, nemělo by se nic stát, pouze naskáče do denní tabulky pár jednotek navíc. K večeři si manželé dávají saláty nakyselo s octem a k tomu si nakrájí na kostičky mozzarellu nebo maso.
V druhé etapě se Pecinovým podařilo zhubnout o dalších 12 kilogramů, v ordinaci byli na kontrole ještě teď před létem, protože budou přes léto už podruhé fixovat a na podzim se přijdou ukázat do ordinace. Manželé přiznali, že v horkých dnech jim bude víc chybět pivo než zmrzlina. Kvůli své nové váze to ale vydrží. Do hubnutí dokonce zapojili své dvě sousedky. Jedna už zhubla 5 kilogramů a druhá dokonce 8 kg.