Znamená to, že v novém krajském zastupitelstvu se neobjeví jednička komunistů Zdeněk Ondráček, náměstek hejtmana pro zdravotnictví a jednička koalice TOP 09, HDK, LES Aleš Cabicar nebo suverén 1. kola senátních voleb na Trutnovsku, starosta Vrchlabí Jan Sobotka (STAN). Chybět budou rovněž dlouholeté stálice Vladimír Derner (KDU-ČSL), Táňa Šormová (KSČM) a Karel Klíma (KDU-ČSL). Všichni tři se objevili v krajském zastupitelstvu už v roce 2000. Tehdy, před dvaceti lety, jim bylo shodně 44 let a stáli u zrodu krajského orgánu.

Vladimír Derner jako jediný absolvoval kompletní pouť všemi krajskými zastupitelstvy během dvacetileté existence Královéhradeckého kraje. Úspěšně prošel pěti volebními obdobími. Letos už nekandidoval, stejně jako někdejší starosta Hostinného Karel Klíma. Táňa Šormová figurovala na 4. místě komunistické kandidátky, ale její partaj získala málo hlasů (pouze 4,51 procent) a krajské dveře zůstaly pro KSČM zavřené.

Starosta Vrchlabí Jan Sobotka suverénně postoupil do 2. kola senátních voleb na Trutnovsku a má šanci získat plnohodnotný šestiletý mandát senátora. V doplňujících volbách v roce 2018 byl zvolen pouze na dva roky.
Kraj pro mě nebyl prioritou, říká Jan Sobotka o konci v zastupitelstvu

Facka pro komunisty

Neúspěch komunistů v krajských volbách vysvětlovala jejich jednička Zdeněk Ondráček po svém. „Výsledek dobrý není. Příčiny známe, ale je potřeba je umět i pojmenovat a chtít to řešit. Uvidíme, zda je to už dostatečná facka,“ vyjádřil se poslanec z Trutnova. Zdeněk Ondráček působil v krajském zastupitelstvu od roku 2012.

Pouze jedno volební období, zato v pozici náměstka pro zdravotnictví, strávil na kraji Aleš Cabicar. Jedničku Spojenců pro Královéhradecký kraj (TOP 09, HDK, LES) v letošních krajských volbách předstihlo díky většímu počtu preferenčních hlasů pět jeho kolegů z koalice - stranický kolega z TOP 09 Jan Grulich i tři kandidáti z Hradeckého demokratického klubu - Jan Holásek, Pavlína Springerová a Zdeněk Fink.

Krajský předseda TOP 09 přesto tvrdí, že je s volebními výsledky spokojen. „Obhájili jsme totiž čtyři mandáty a dokonce jsme získali o pár desetin více hlasů než v roce 2016. Radost mi udělaly i senátní volby, protože naši kandidáti postoupili jak na Hradecku, tak i na Rychnovsku. Svůj osobní výsledek beru sportovně,“ sdělil Deníku Cabicar.

Vítěz voleb v Královéhradeckém kraji - koalice ODS, STAN a Východočechů. Lídrem kandidátky Martin Červíček.
Je to definitivní. Hejtmanem Královéhradeckého kraje se stane Martin Červíček

Končí i Jan Sobotka

Víkendové volby přinesly starostovi Vrchlabí Janu Sobotkovi (STAN) suverénní postup do 2. kola senátních voleb na Trutnovsku (získal 41,71 procent hlasů), ale zároveň ztrátu postu krajského zastupitele. Kandidoval z 21. místa koalice ODS, STAN a Východočeši, a přestože získal čtvrtý největší počet preferenčních hlasů (po Červíčkovi, Coganovi a Adamcovi), do dvanáctičlenné nové sestavy zastupitelů této koalice se nevešel.

„Od začátku volební kampaně jsem říkal, že kraj pro mě není prioritou. Původně jsem ani nechtěl kandidovat, ale byl jsem požádán pomoci na zadním místě kandidátky. Z výsledku nejsem zklamán. Jak jsem slíbil, tak to dopadlo,“ řekl Sobotka Deníku k tomu, že nebude dál pokračovat v krajském zastupitelstvu.

Z aktuálně zvolených krajských zastupitelů mají největší zkušenost exhradecký primátor Zdeněk Fink, a starosta Chlumce nad Cidlinou Miroslav Uchytil, kteří byli poprvé zvoleni v roce 2004. Od roku 2008 působí v krajském zastupitelstvu Martina Berdychová a bude i příští čtyři roky, ve stejném roce byl poprvé zvolen také dosavadní hejtman Jiří Štěpán, tehdy devětadvacetiletý.

Poslanec Zdeněk Ondráček
Uvidíme, zda to je dostatečná facka, reaguje Ondráček na neúspěch KSČM