Porotci udělili také druhé a třetí místo. Na pomyslných stupních vítězů stanuly Dobřany z Rychnovska a Havlovice na Trutnovsku. Také další ocenění putují na Rychnovsko - konkrétně bílá stuha za činnost mládeže do Ohnišova a zelená stuha za péči o zeleň a životní prostředí do Pohoří. Oranžovou stuhu za spolupráci obce se zemědělským subjektem si vysloužil Stračov na Hradecku a dalších sedm zúčastněných obcí cenu hejtmana.

„Tato soutěž upozorňuje veřejnost na to, že rozvoj regionu není jen o těch velkých miliardových investicích, ale že stejně důležitá je snaha místních společenství nebo i jednotlivců, kteří se každodenně snaží zvelebovat a zkrášlovat své okolí, nezištně věnují volný čas mládeži nebo třeba záchraně místních tradic a rozvoji spolkového života ve své obci. Díky tomu venkov žije a pro mnoho z nás je atraktivní alternativou života ve městě,“ uvedl hejtman Martin Červíček.

K tragické nehodě došlo v neděli po poledni u Dobrošova, kde vyhasl život motocyklisty. Ten zřejmě nezvládl řízení a v pravotočivé zatáčce vylétl ze silnice do přilehlého lesa, kde narazil do stromů.
Smrt na rychlých kolech, motorkář vylétl do lesa a nepřežil náraz do stromů

Odborná porota je složená ze zástupců vyhlašovatelů. Podle nich vítězný Žďár nad Metují na Náchodsku dokázal zajímavou formou představit všechny hodnocené oblasti soutěže, jako je důraz na koncepční rozvoj, financování obce, spolkový a společenský život, podpora volnočasových aktivit, podnikání nebo péče o stavební fond, veřejnou zeleň a krajinu.

Na pomyslný stupínek vítězů se dostaly i Dobřany z Rychnovska. Tady byste našli také školu, kam dochází více žáků, než má obec obyvatel.Na pomyslný stupínek vítězů se dostaly i Dobřany z Rychnovska. Tady byste našli také školu, kam dochází více žáků, než má obec obyvatel.Zdroj: Deník/Jana Kotalová

Slavnostní předání všech ocenění se uskuteční 20. srpna ve vítězném Žďáru nad Metují.

„S oceněním je spojené finanční ohodnocení. Zlatá stuha přinese do vítězné obce milion korun na další rozvoj a Královéhradecký kraj jí navíc přispěje na pořádání slavnostního vyhlášení. Finanční odměnu získají i obce oceněné druhým a třetím místem, zelenou, bílou a oranžovou stuhou nebo některou z cen hejtmana,“ doplňuje informace radní pro regionální rozvoj Adam Valenta.

Soutěž Vesnice roku se vyhlašuje každoročně od roku 1995. V rámci krajského i navazujícího celostátního kola se hodnotí koncepční dokumenty, společenský život, aktivity občanů, podnikání, péče o stavební fond a obraz vesnice, občanská vybavenost, inženýrské sítě a úspory energií, péče o veřejná prostranství, přírodní prvky a zeleň, péče o krajinu, připravované záměry a informační technologie obce.

Dobrušská knihovna
Knihovna v Dobrušce oslaví dvě velká jubilea spolu se čtenáři

Přihlásit se každoročně mohou obce vesnického charakteru (včetně statutu města a městyse), které mají do 7 500 obyvatel a zpracovaný strategický dokument rozvoje obce, program obnovy vesnice nebo program rozvoje svého územního obvodu. Obec se hlásí vždy jako celek. Poslední dva roky se soutěž nekonala kvůli pandemii koronaviru