Charity z darovaných peněz podpoří především své služby pro nemocné a potřebné v regionech. Část peněz půjde na humanitární pomoc do zahraničí.

Úspěchu letošní sbírky pomohlo i to, že se do ní připojily nové obce a na koledu vyrazilo téměř o 300 kolednických trojic více. Celkem letos koledovalo asi 10 000 lidí. „Ve většině oblastí i v krajských městech byl výtěžek sbírky větší," uvedla mluvčí hradecké charity Jana Karasová. V Hradci Králové a okolí dali lidé do pokladniček přes 860 tisíc korun, v Pardubicích a okolí celkem darovali více než jeden milion korun.

Darované peníze pomohou nemocným, handicapovaným, seniorům, matkám s dětmi v tísni a dalším potřebným. Například na Hradecku a Kutnohorsku vybírali tříkráloví koledníci příspěvky na podporu středisek rané péče, která pomáhají rodinám s handicapovanými dětmi. Náchodští z výtěžku sbírky podpoří dům na půli cesty pro mladé lidi bez domova, v Chrudimi pak občanskou poradnu. V Červeném Kostelci a na Pardubicku lidé přispívali na mobilní hospic pro těžce nemocné, na Orlickoústecku na charitní pečovatelskou službu pro seniory a lidi se zdravotním postižením. Ve Studenci a okolí se vybíralo na pomůcky a zdravotní materiál pro klienty charitní ošetřovatelské služby, na Přeloučsku na rekonstrukci a vybavení nízkoprahového klubu pro děti a mládež.

Charita také podpoří humanitární projekty v Indii. Půjde o kvalifikační kurzy pro nevyučenou a nezaměstnanou mládež, dětské večerní vzdělávání v Bangalore a výstavbu školy v Mansapuru, které realizuje Diecézní charita Hradec Králové.

Šestnáctý ročník sbírky doprovodila i řada akcí pro veřejnost. V celém Česku se letos vybralo taktéž rekordních 95,9 milionu korun.

(čtk, kim)