Šestačtyřicátý ročník zval na osm tras pro pěší a na tři cyklotrasy v délce 17, 32 a 64 kilometry. Ještě před startem a prezentací na Valdštejnově náměstí byla na nádvoří zámku úderem osmé hodiny oficiálně zahájena jarní turistická sezona na Jičínsku.

Cyklistů se nakonec vydalo do mokrého terénu 31, chodců 1350. Je to téměř o dva tisíce méně než v loňském roce. 

Pro zajímavost; nejvíce pochodníků přišlo v roce 1982, a to 10 831. Nejméně o deset let později (1992), pouhých 871.  „Příčinou nižší návštěvnosti bylo špatné počasí. Déšť a vítr odradil spoustu lidí,“ posteskl si za pořadatele Jan Simeon Kaizr.

Přitom letos turisté nachystali pro účastníky jednu novou trasu o délce 42 kilometrů. Výletníky zavedli například i na Veliš a pro děti zajistili spoustu aktivit. V lodžii je čekala výroba jarních papírových větrníků, pod Zebínem koně a u Šibeňáku pečení buřtů. Na pětikilometrovou trať vyrazili s dvouletou dcerou Julinkou Hlubučkovi. „Doufám, že Julinka chůzi zvládne,“ říká maminka. A malá slečna přitakává, že ji zatím nohy nebolí.

Dana Křivková vzala do jarní přírody pětiletého syny Robina. Chtějí pokořit pět kilometrů. V Lodžii se zastavili pro razítko a u manželů Lhotákových pro větrník. Na trase jsme potkali příznivce turistů manželé Jelínkovi, kteří dorazili z Prahy. „Počasí se sice nepovedlo, ale my jsme vytrvalci, my se nedáme,“ říkají s úsměvem. Jako svůj první životní výšlap poté, co vstoupil do řad turistů, si Jaroslav Veselý z Bělé pod Bezdězem zvolil právě Pochod za Rumcajsem. „Dříve jsem chodil padesátky, teď už těch patnáct kilometrů,“ přiznává.

K historii

V roce 1966 v Jičíně vznikl 1. ročník dálkového Pochodu Českým rájem – Putování za Rumcajsem. V klubové kronice je první zmínka o pochodu ze VII. ročníku (1973). Společný start na trasy 55 a 30 km byl u Husova pomníku a účastnilo se 1258 pochodníků. Vzácným hostem akce se stal Václav Čtvrtek.

V závěru byli vyhlášeni nejhezčí Rumcajs a Manka. Tradice společných startů pokračovala až do roku 1978. V roce 1977 byl požádán ilustrátor pohádek o Rumcajsovi Radek Pilař o návrh na pamětní list pochodu. Od té doby se vydávají barevné diplomy s postavičkami Rumcajse, Manky a Cipíska.