Autoři vítězného návrhu podle svých slov pracovali s motivem Českého ráje. „Centrální prostor knihovny je analogií ke skalní soutěsce. Je uspořádán do vertikálního prostoru, který půdorysně kopíruje mírnou organickou křivku. Je to prostor, který se otvírá za pohybu a návštěvníka vtahuje do děje,“ popsali návrh jeho autoři. Budoucí knihovna má mít atypický tvar.

Podle starosty Tomáše Hockeho jde o dobrý výběr. „Jde o knihovnu, kterou bychom rádi v jednadvacátém století v Turnově měli. Myslím, že se tam krásně snoubí jak funkce knihovny, jako jakéhosi městského obýváku, tak další záležitosti,“ řekl Hocke. Stěna knihovny by totiž mohla sloužit jako plátno vedlejšího letního kina. „Je to pěkná, odvážná architektura, jsem spokojený,“ dodal starosta.

S výběrem je spokojený i ředitel turnovské knihovny Jaroslav Kříž. „Také se mi líbí, jak dobře propojili Skálovu ulici s parkem, respektive ze všech přístupových stran je budova uchopena bezbariérově. Vnitřní uspořádání budovy je velice vzdušné a funkčně vychází z otevřených prostor evropských knihoven severského typu,“ vyjádřil se. Nyní hlavní budova knihovna sídlí v Jeronýmově ulici ve vile z devatenáctého století, která však neposkytuje dostatečnou kapacitu jak pro knihovní činnost, tak pro pořádání nejrůznějších akcí.

Ilustrační snímek.
V Krkonoších platí celoroční zákaz používání zábavní pyrotechniky

Vizualizace nové knihovny v Turnově.Zdroj: A 69 – architekti s. r. o.Své návrhy na podobu nové budovy odevzdali tři soutěžící, kromě ateliéru A69 ještě studio Profes Projekt a architekt Václav Hájek. Lidé se se všemi návrhy mohli seznámit během společné prezentace na konci října.

Nová knihovna by se podle starosty Hockeho měla začít projektovat už v tomto roce. „Když to půjde dobře, myslím, že bychom mohli začít stavět někdy v roce 2022,“ řekl. Město původně počítalo s náklady na výstavbu ve výši čtyřicet až padesát milionů korun, vítězný návrh si včetně souvisejících prací, jako jsou například demolice nebo přípojky inženýrských sítí, vyžádá náklady ve výši 60 – 65 milionů. „Cena nebyla dána úplně striktně, budeme se k ní ale snažit přiblížit v rámci konzultací a pracovních výborů,“ doplnil Hocke.

Městská knihovna Antonína Marka v Turnově byla založená v roce 1820. Kromě ústřední budovy zřizuje také pobočky v Malém Rohozci, Mašově či Výšince. Nejnovější pobočka pak byla otevřena v roce 2018 přímo v budově zdejšího hlavního nádraží a slouží pro obyvatele lokality Turnov II.

Lékárna - Ilustrační foto
Připravte se na fronty kvůli eReceptu, varují lékárníci