Lešení, obehnané kolem bývalého Uranu na třídě 1. máje v Liberci, není znamením toho, že by se tu chystala rekonstrukce. Prkna sahají jen do prvního poschodí, výš ne. Mají jediný cíl, chránit kolemjdoucí před úrazem. Mohlo by na ně totiž vypadnout z vyšších pater okno.

Oprava budovy 
je v nedohlednu

Jak dlouho bude zchátralý prosklený věžák ze sedmdesátých let obepínat lešení, nikdo neví. Město na opravu vlastní budovy, kde sídlí několik odborů magistrátu a také Městská policie Liberec, nemá peníze.

„V havarijním stavu je především plášť domu. Ten se pomalu rozpadá, hrozí tu vypadávání oken a dalších prvků  obložení. Lešení jsme kolem Uranu postavili kvůli bezpečnosti lidí, kteří tudy chodí. Kdyby vypadla na ulici třeba okenní tabule, mohla by někoho vážně poranit,“ potvrdil náměstek primátorky pro ekonomiku Jiří Šolc (Liberec občanům).

Rekonstrukce by podle něj  přišla minimálně na 25 milionů. A to je pro prázdnou městskou pokladnu hodně.

„Žádáme o nějaké dotace, ale je otázka, jestli budeme úspěšní. A kdy. Město nemá ale ani na spoluúčast,“ zdůraznil Jiří Šolc. „Lešení bude tady stát tak dlouho, dokud neseženeme finance. To může být třeba až za rok,“ dodal.

Dům důvěrně znají hlavně žadatelé o sociální dávky. Sídlí zde totiž odbor sociální péče magistrátu, pak také humanitní odbor a část úřadu práce. „Máme zakázáno otvírat okna, aby se něco nestalo. Občas ale vyvětrat musíme,“ propsala hlavní bezpečnostní opatření jedna z úřednic magistrátu.