„Jako student jsem si žil nad poměry. Ano, peněz bylo málo, ale měl jsem je vlastně jako kapesné. A ještě lépe jsem pak měl jako absolvent ve svém prvním zaměstnání. Zlom nastal právě se založením rodiny. Byt, jeho zařízení, hypotéka, a hlavně pak výdaje spojené s dětmi… Nedá se to vůbec srovnávat," říká 34letý Matěj Hlaváč, který má dva malé syny.

„Naštěstí máme hodné rodiče, ti nám přispějí, především pak dětem. Z jejich důchodu, ačkoliv není nijak závratný, bez problému ušetří. Vždyť mají malou spotřebu a nikam ani moc nejezdí," dodal.

Ve svém zaměstnání si přitom vydělává nadprůměrných 26 tisíc hrubého. o takové částce si mnoho jeho vrstevníků může nechat jen zdát. Jenže když je manželka s dětmi doma a on musí živit vlastně tři hladové krky, musí se pořádně ohánět…

Právě na rodiny jeho typu je vládní návrh zvýšit příspěvky na děti zaměřen. Podle kritiků ale plošné zvýšení dávek neřeší situaci osamělých matek, rodičů a prarodičů, kteří se starají o děti. Je otázkou, zda i kvůli zneužívání příspěvků nebylo lepší spíše navýšení daňových bonusů.

ANKETA:

Donátová Barbora, 20 let, Hradec Králové, studentka:

Osobně si myslím, že naše vláda má velmi dobrý nápad, výrazně zvýšit přídavky na děti. Některé rodiny, které se snaží uživit své děti, totiž dnes žijí od výplaty k výplatě. Vidím takových případů kolem sebe bohužel více než dost a vůbec jim tu situaci nezávidím. Měly by dostat víc.

Klára Tuháčková, 35 let, Chrudim, úřednice:

Daňové úlevy namísto plošného zvyšování přídavků mi přijdou lepší. Méně zatíží veřejné finance a díky odpočtům z daní nebo bonusům nebudou logicky tak zneužívány jako mnohé jiné dávky. Právě systém daňových slev mi přijde nejčistší a nejsnáze kontrolovatelný.

Luděk Sůra, 24 let, Mikulovice, řidič:

Zvýšil bych přídavky na děti hlavně rodinám s malým příjmem. Je ovšem těžké přidat jen někomu, zvýšení přídavků uvítá každý, protože výdaje na děti stále rostou. Souvisí to podle mě s tím, že žijeme v konzumní společnosti. Bojím se také, aby dávky nebyly zneužívány.

Raina Tomanová, 27 let, Vrchlabí, na rodičovské dovolené:

Jsem pro. Zvýšení přídavků by bylo pro většinu lidí s dětmi určitě přínosem. I když daňové zvýhodnění je také užitečné, přídavky představují peníze, které člověk dostane každý měsíc, je to cílená, jasná dávka. Rodiny, které na ni dosáhnou, si mohou naplánovat, co za peníze dětem pořídit.