V novinách se podobně pozitivní informace často neobjevují, ale je to tak: Za posledních deset let se východočeská města změnila k nepoznání. K lepšímu. Tak to alespoň hodnotí zrakově postižení a nevidomí.

„Situace je skutečně zcela jiná než před lety. Úřady nám vycházejí vstříc, už pro ně jsme partnery a díky tomu se nám daří prosazovat opatření, která slabozrakým umožňují plně se zapojit do plnohodnotného života," pochvaluje si ředitelka hradeckého Tyflocentra Dagmar Balcarová.

Například už nejen v Hradci či Pardubicích, ale už i v Jičíně a dalších městech pomáhá na úřadech nevidomým hlasový informační systém. Vodící prvky pro nevidomé v ulicích, zvuková navigace na semaforech a další technické prvky jsou i v menších městech samozřejmostí již roky.

„Špatně fungoval třeba hlásič na nádraží v Chocni. Domluvili jsme se s úřady a bylo vyřešeno. O co teď usilujeme, je venkovní hlásič u MHD v Pardubicích. Podobný, jako mají v Hradci," řekla šéfka pardubického  krajského Tyflocentra Dana Stoklasová.

Mnohem větší problém je tak podle nevidomých se společností jako celkem, s všeobecným přístupem lidí k postiženým. „Narážíme  třeba u zaměstnavatelů, dá to leckdy hodně přemlouvání, než přijmou nějakého nevidomého," posteskla si Balcarová.

Právě na dnešek, 13. listopad, vychází Den nevidomých. Ten je věnován památce výročí úmrtí zakladatele první školy pro nevidomé Valentina Haüy (1745-1822). K psaní použil jakéhosi předchůdce Braillova písma.

Co možná nevíte:
NENÍ PRAVDA, ŽE NEVIDOMÍ:
• mají automaticky lépe vyvinuty další smysly (hlavně hmat a sluch)
• mají problémy s porozuměním, a proto musíme při rozhovoru s nimi mluvit jednoduše
• nerozumí barvám a jiným zrakovým vjemům, proto bychom s nimi o nich neměli mluvit
• abychom je neranili, měli bychom se vyhnout obratům, jako „podívej se", „uvidíme se" apod.
• mají hudební nebo absolutní sluch častěji než ostatní lidé,
• vidí jen tmu (nebo alespoň většina) a že neřeší, co si oblékají, protože na sebe nevidí
• se urazí, když je upozorníte na špinavé boty či špatné oblečení
• nemají v bytě obrazy a zrcadla

Známí zrakově postižení:
Homér (řecký básník), Jan Lucemburský (český král), Jaroslav Ježek (skladatel), Stevie Wonder (zpěvák), Andrea Bocelli (tenorista), Erik Weihenmayer (první nevidomý na vrcholu Mt. Everestu)