V hornatém kraji, který je co do rozlohy nejmenší v zemi, však v posledních letech roste zájem o chov ovcí a koz. Na loukách v kraji se jich letos pase více než 20.700. V chovu koz je Liberecký kraj v rámci Česka na třetím místě, počty ovcí jsou páté nejvyšší.

Boduje Pěnčín na Jablonecku

Jedno z největších stád ovcí a koz v zemi chová soukromá farma v Pěnčíně na Jablonecku, která se specializuje na výrobu kozího a ovčího mléka, sýrů, jogurtů a dalších produktů, většinou v biokvalitě. Ještě na počátku 90. let minulého století byl v Pěnčíně velkokapacitní teletník pro 1200 zvířat. Později, když areál po krachu družstva převzali soukromí vlastníci, chovali zhruba stovku kusů skotu na maso a pak se rozhodli pro kozy a ovce. Dnes farma hospodaří na 240 hektarech a chová 500 koz a stejný počet ovcí.

„Chtěli jsme dělat něco unikátního, i když v té době to nebylo příliš populární, ani zájem o produkty příliš nebyl," řekl jeden z vlastníků pěnčínské farmy Josef Pulíček.

Dnes téměř nestačí poptávce, své výrobky prodává přímo na farmě, dodává je ale i do řetězce Globus nebo prodejnám farmářských potravin Náš grunt. Pěnčínská farma dodává celoročně, i když v zimě podle Pulíčka produkce mléka klesá a objednávky musí krátit. Denně v Pěnčíně zpracují kolem 1700 litrů mléka. „U kozích výrobků je největší zájem o mléko, kefír a jogurty, u ovčího o jogurty a sýry," řekl farmář.

Podle informací ČSÚ však v kraji rostou i stavy hovězího dobytka nebo prasat. Letos je to 45.942 kusů skotu, z toho 20.528 bylo krav, o 645 víc než před rokem. Přibylo i prasat, kterých zemědělci chovali 21.108 kusů, o 419 víc než loni. Více je i drůbeže.