„Práce budou hotové do léta příštího roku," řekl Ondřej Petrovský, ředitel Nadace pro záchranu a obnovu Jizerských hor, jež projekt připravila ve spolupráci se Společností pro Jizerské hory.

„Některá místa byla již značně poničena a pro návštěvníky hor mohla být nebezpečná, jinde zase doplňujeme chybějící či obnovujeme dožilé prvky jako jsou různé schůdky, stupy, dřevěné chodníky nebo protierozní opatření," uvedl Petrovský.

Práce začaly na naučné stezce Oldřichovské háje a skály, která potřebuje nové dřevěné schodiště a odvodnění. Podobné opravy se dočkají i další dvě výstupové trasy na Frýdlantsku, jedna vede na Ptačí kupy s navazující cestou na Holubník a druhá končí na Paličníku.

Paličník patří k místům s nejkrásnějším výhled v Jizerských horách. Na vyhlídku bylo využito dvou mohutných balvanů, které byly spojeny dřevěným můstkem a opatřeny kovovým zábradlím se zdobnými litinovými zakončeními. Zábradlí z roku 1902 v osmdesátých letech vyspravili členové horské služby a před deseti lety obnovil Jizersko-ještědský horský spolek.

Obnovy se dočká také stezka na Frýdlantské cimbuří, Polední kameny nad obcí Bílý Potok a dvě podmáčené cesty na Jablonecku. Jedna se nachází u lomu Hraničná v Janově nad Nisou a druhá je u přehrady Souš, známá je pod jménem Umrlčí cesta. Projekt počítá i s drobnými opravami studánky s přístřeškem v osadě Karlov na Jablonecku a doplněním odpočívadla pod Dračím vrchem nedaleko Liberce.

Náklady na obnovu devíti míst uhradí z 90 % dotace. Nadace musí ze svého vydat přes půl milionu korun, část peněz by ale ráda zaplatila z darů od sponzorů. „Jako první přispěly padesátitisícovou částkou Lesy ČR a budou o opravená místa v dalších letech pečovat," ocenil ředitel nadace.