Vyrostou také turistické chaty na polské straně Krkonoš.

Hrady, zámky, kláštery nebo radnice jsou v kowarském Parku zmenšené v poměru 1:25, Sněžka (1602m.n.m.) je 50 krát menší než originál. Některé miniatury se v těchto dnech v modelářské dílně nejen obnovují, ale i zvětšují.

KAM S NÍ?

„Sněžka dominuje celým Krkonoším a musí to tak být i v našem Parku. Od května, kdy se naše expozice rozrostla o hrad a zámek Frýdlant, tomu tak není. Vedle sídla Albrechta Václava Eusebia z Valdštejna model Sněžky úplně zaniká. Rozhodli jsme se proto, že měřítko sjednotíme s ostatními miniaturami," říká tvůrce a majitel Parku Marian Piasecki.

Stavba větších objektů není pro zkušené kowarské modeláře složitá. Meteorologickou stanici už obkládají kamínky, které přivezli přímo ze Sněžky, aby vše bylo autentické. Větším oříškem ale bude najít místo, kam novou Sněžku umístit: „V poměru 1:25 jsou nejen stavby, ale i samotná hora.. Nebude to jednoduché, protože místa v Parku už moc není. Dáme však hlavy dohromady a něco určitě vymyslíme. Vždycky jsme nějaké řešení našli," vysvětluje Marian Piasecki.

ČECHŮ PŘIBÝVÁ

Park miniatur památek Dolního Slezska vyhledává stále víc českých návštěvníků. Samozřejmostí je proto už několik let český průvodce. Během prázdnin ukazují Dolní Slezsko v miniatuře žáci Střední školy zahradnické Kopidlno. „ V době školního vyučování pouštíme hostům nahrávku. Za pár dní už zařadíme zbrusu novou," uzavírá Marian Piasecki.

Miniatury zůstávají v areálu celý rok. Brány do Parku se do 26.3. budou sice zavírat už v 17 hodin, o to kouzelnější však bude pohled na miniatury v záři reflektorů.

Jana Tauchmanová