Severní Čechy jsou díky svému členitému horskému terénu častým místem pro výstavbu rozhleden a vyhlídkových věží. V současné době jich stojí jen na území Libereckého kraje přes pětadvacet. Některé z nich pocházejí ze začátku minulého století, jiné vznikly teprve nedávno. Zajímavým faktem je, že rozhledny se už dávno nestaví pouze na kopcích či vyvýšeninách, odkud je dobrý rozhled na okolí. V posledních letech naopak vznikají i na místech, kde by je jen málokdo čekal v údolích a na loukách. I přesto o ně mají lidé zájem a hojně je navštěvují. O obcích by se dokonce dalo říci, že se předhánějí v tom, kdo bude mít na svém území rozhlednu dřív.

Ambiciózní projekt

Euroregion Nisa tak přišel nedávno s ambiciózním záměrem, vystavět řadu nových rozhleden a vyhlídek, případně opravit ty stávající. V současné době tak hledá nejen partnery, obce, které by měly o rozhledny zájem, ale i finanční krytí, které by podobně jako v sousedním regionu mohlo přijít z evropských fondů. V loňském roce totiž s podobným projektem přišel Euroregion Glacensis (Náchod, Rychnov nad Kněžnou, Hradec Králové, Trutnov, Jičín, Chrudim, Svitavy, Ústí nad Orlicí, Pardubice, Jeseník a Šumperk, Kłodzko, Ząbkowice, Wałbrzych, Strzeliń a Dzierżoniow), kterému se podařilo získat 36 milionů korun na výstavbu 9 nových rozhleden. Šest by jich mělo vzniknout na české straně a tři v Polsku.

Nadregionální spolupráce

„Sám Euroregion Nisa na to však nestačí, proto v současnosti dáváme dohromady všechny zájemce, zejména města a obce, které by byly partnery Euroregionu v získání dotace," řekl Jaroslav Zámečník, sekretář české strany euroregionu. V tento moment podle Zámečníka vyjádřilo zájem přibližně 25 obcí, na jejichž území už vyhlídkové věže stojí nebo by zde v následujících letech mohly vyrůst. Obce, které by se projektu mohly aktivně zúčastnit, jsou: Albrechtice v Jizerských horách, Bedřichov (soukromý investor), Bílý Potok, Bulovka, Frýdlant, Harrachov, Chrastava, Jeřmanice, Jilemnice, Koberovy, Lomnice nad Popelkou, Pěnčín, Rokytnice nad Jizerou, Rychnov u Jablonce nad Nisou, Skalice u České Lípy, Višňová, Železný Brod, Mikulášovice, Varnsdorf, Jiřetín pod Jedlovou, Smržovka, Jablonec nad Nisou, Hrádek nad Nisou, Liberec a Nový Bor. V Osečné by se pravděpodobně také zapojili, protože o doatci usilovali již v minulém roce. V Turnově by zase místo rozhledny raději postavili hvězdárnu.

„Plánujeme se také obrátit se s nabídkou partnerství na Klub českých turistů, Jizerskohorský ještědský spolek i další zájemce," dodal Zámečník. Plánovaný projekt by mohl mít i nadregionální význam, pokud by se do něj zapojila i polská nebo německá strana. Podle českého vedení Euroregionu Nisa by mohl být projekt budování rozhleden účelně sklouben s projektem Hřebenovky, který v Euroregionu připravovali před 10 lety a minulý rok Liberecký kraj dokončil vyznačení této 140 km dlouhé trasy.

Rozhledny, kam se podíváš!

Přes 20 metrů vysoká kamenná vyhlídka Bramberk se nachází u Lučan nad Nisou. Poprvé byla otevřena už v roce 1912. Její osud je v současné době nejistý. I když patří k častým výletním místům obyvatel Jablonce i Liberce, na konci dubna půjde do dražby za 800 tisíc korun. Zatímco Bramberk stojí v nadmořské výšce 787 metrů, nová dřevěná vyhlídka v Heřmanicích, kterou navrhli architekti ze studia Mjölk, stojí uprostřed pole v pouhých 352 metrech nad mořem. Návštěvníky tak místo rozhledu láká netypickým designem a svým dvojitým schodištěm s 99 schody. Otevřena byla v roce 2012.

Přibližně ve stejné nadmořské výšce stojí i Rozhledna Na stráži ve Sloupu v Čechách, která byla pro veřejnost oficiálně zpřístupněna v roce 2011. Na její vrchol vede 150 schodů a při jasném počasí je vidět sloupské údolí, Nový Bor, Lužické hory (např. Klíč, Luž, Hvozd) nebo Špičák u České Lípy.

Historicky druhou nejstarší rozhlednou je Slovanka v Jizerských horách, která byla postavena už v roce 1887. Její železná konstrukce váží úctyhodných 5,5 tuny a byla prohlášena ministerstvem kultury České republiky za státem chráněnou technickou památku.

Rozhledna na Císařském kameni z roku 2009 měří 20 metrů a je volně přístupná po celý rok. Slavnostní otevření rozhledny proběhlo 19. září 2009 a bylo spojeno s 230. výročím návštěvy císaře Josefa II. Ten totiž v roce 1779 místo (do té doby nazvané Špičák nebo též Uhlířský vrch) dvakrát navštívil, aby odtud dohlédl na opevňovací práce během války o dědictví bavorské.

Jedna z mála zpoplatněných vyhlídek se nachází ve věži Liberecké výšiny, která byla v nedávné minulosti nákladně zrekonstruována. Původní stavba totiž pochází z roku 1901, kdy ji nechal postavit textilní magnát baron Heinrich Liebieg. Pozoruhodný je hlavně vzhled budovy, který připomíná středověký hrad.

K výstavbě byly prý použity kamenné kvádry ze zbořených domů a kostela sv. Sebalda v Norimberku.

Rozhledna „U borovice" u Roprachtic v okrese Semily patří k těm novějším. Postavena byla v roce 2009 a její název je odvozen od cca 35 let staré borovice, která roste naproti věži přes silnici. Z vrcholku rozhledny je skvělý rozhled. Vidět je Ještěd, Bezděz, Jizera, Štěpánka, Kozí Hřbety, Žalý, Benecko, obrysy Orlických hor, Tábor, Kozákov, Milešovka. Orientaci ve výhledu umožňují popisky, které se na vrcholu věže nacházejí.