První umělé koupaliště v kraji včera zahájilo koupací sezonu. Kromě Vratislavic se tak mohou zájemci koupat pouze v přírodních koupalištích. Společně s tím začala letní sezona i pracovníkům Krajské hygienické stanice v Liberci, kteří kontrolují kvalitu vody.

S rozbory začali již 18. května na Máchově jezeře. Kvalita vody v přírodních koupalištích je dobrá. Téměř všichni provozovatelé umělých nádrží a koupališť s otevřením ještě čekají. Od včera má otevřeno pouze koupaliště Sluníčko ve Vratislavicích a zítra otevře liberecké koupaliště Vápenka.

Kvůli nízkým teplotám voda od koupání zatím spíše odrazuje. Podle měření hygieniků je nejchladnější voda v koupališti v Novém Městě pod Smrkem, má pouze 16 stupňů, naopak nejteplejší je koupaliště v Sedmihorkách. V kraji kontrolují hygienici celkem 34 vodních ploch.

34Tolik vodních ploch kontrolují hygienici v Libereckém kraji. Patří mezi ně přírodní i umělá koupaliště a betonové nádrže. Kromě přírodních koupališť je otevřené zatím jediné umělé koupaliště ve Vratislavicích. O aktuálním stavu vody informují webové stránky Krajské hygienické stanice v Liberci a koupacivody.cz.

O kvalitě napoví rozbory vody

„Kvalita vody je vesměs dobrá, trochu se zhoršila voda v Hamru na Jezeře," uvedla vedoucí odboru hygieny obecné a komunální Krajské hygienické stanice v Liberci Jana Kučerová.

Rozbor vody probíhá jednou za čtyři týdny, u přírodních koupališť každé dva týdny. V případě vyššího výskytu sinic kontrolují hygienici stav vody i jednou za pět dní.

Celkové zhodnocení Krajské hygienické stanice zohledňuje také stavy z minulých let a to až tři roky dozadu. Pokud měla přírodní koupaliště v minulosti problém například s přemnožením sinic, projeví se to na hodnocení i v příštích letech a to i přesto, že voda je již opět v dobré kvalitě. To se týká koupaliště v Chrastavě, které má dlouhodobě špatnou kvalitu vody přímo ze zdroje, kterým je Vítkovský potok. Hodnocení pro letošní rok hygienici zatím neuveřejnili.

Jak poznat nezávadnou vodu

Obecně platí, že jakmile je průhlednost vody menší než jeden metr, je pravděpodobné, že je voda závadná. Přesné informace o stavu vody musí být zveřejněny na tabulích u vchodu či přístupu k vodě. „U nekontrolovaných vodních ploch rozhodně doporučujeme obejít břeh a podívat se, zda do vody neústí potrubí, či není znečištění okolí vody," upozornila Kučerová.