Ještě dnes a na začátku příštího týdne tam s tím seznamují školáky prvního stupně základních škol při interaktivním programu. „Cílem je dětem nejen ukázat, ale aby si také samotné vyzkoušely, jak se dříve ručně zpracovával len," říká ředitel muzea Vlastimil Havlík.
Mohou se tak seznámit na vlastní kůži s tím, co jinak znají z filmů pro pamětníky nebo ze známé pohádky Jak krteček ke kalhotkám přišel. Len nejprve zbavují tobolek se semínky a pazdeří, což je dřevitá slupka na povrchu. Děti baví třeba práce s trlicí, na níž se len láme. Ve snímku o krtečkovi zastal tuto práci čáp.
„Len se láme proto, aby se uvolnilo vlákno, které je uprostřed stonku. Musí se lámat několikrát a je to těžká práce, kterou většinou vykonávali muži. Po této fázi se přejde k vyčesávání jemnějšího vlákna," uvedla Barbara Vajcová, která studuje uměleckořemeslné textilní disciplíny na pedagogické fakultě v Hradci Králové. Ona a její kolegyně z fakulty pomáhají pracovníkům muzea během programu pro děti jako lektorky.
Malí návštěvníci muzea si také vyzkouší, jak se vyčesávají vlákna, spřádá nit a nakonec tkaninu potiskují. Zkouší si i šít na starém šicím stroji nebo prát na valše.
„Děti provádíme příběhem krtečka a mají možnost porovnat, jak to dělal krtek a jak to dělají ony," dodává Vlastimil Havlík.
Pro děti je to podle něj velký zážitek: „Zjišťujeme, že i když jsme v době, kdy děti sedí u počítače, internetu a počítačových her, tak tady taková ta chuť zkusit si pracovat rukama a vyzkoušet si manuální zručnost, ukázat se před druhým, tak to v dětech je. Odchází spokojené. Myslím si, že interaktivní program, aby se nejen dozvěděli, ale i vyzkoušely si tu práci, to splňuje."