S teplým počasím výjezdů přibývá. „V květnu a v červnu se nejčastěji jedná o včely, které hledají místo pro svou matku. Vosy se ve zvýšené míře vyskytují nejvíce v červnu, a to ve spárách zdiva, na balkonech bytů nebo v podbití domů, v červenci a srpnu především pak v okolí ovocných stromů. Sršni létají nejvíce v srpnu a září," vysvětlila mluvčí.
Upozornila, že hasiči likvidují roje pouze tehdy, pokud hrozí nebezpečí. Jednotky proto vyjíždějí, pokud se roje usadí na veřejných prostranstvích, v okolí veřejných budov či areálech mateřských a základních škol a domovech důchodců. Lidé je mohou přivolat i v případě, že se roj ohrožuje bodnutím děti, seniory nebo lidi s alergií na bodnutí. „Občané by měli vždy zvážit, zda na místo výskytu povolají hasiče nebo specializovanou deratizační firmu," podotkla mluvčí. Hmyz je podle ní nejlépe odchytávat ráno či večer, kdy není rozlétaný. Roj lze zklidnit vodní mlhou či kouřem, a pak jej sklepnout do rojáčku nebo použít vysavač.
Pokažený závod
Největší obavy mají lidé ze sršní. A jsou oprávněné. Například před dvěma lety museli záchranáři na Jičínsku ošetřit 30 orientačních běžců, na které zaútočily sršně. Někteří od bodajícího hmyzu dostali přes deset žihadel. Čtyři lidé museli být převezeni do nemocnice, stav jedné ženy byl tak vážný, že pro ni musel přiletět vrtulník.