„Sešla se zde první generace Vietnamců, kteří vyrůstají v Čechách. Jejich rodiče na nás působí uzavřeně. Zatímco teenageři nemají jazykové bariéry, každý den se potkávají se svými vrstevníky,“ vysvětlil  Lukáš Smola z projektu Think Big nadace O2.

Hradecký deník vyzpovídal jednu z organizátorek, devatenáctiletou Mai Tranovou a  sedmnáctiletého Oldřicha Malého.

Jaká myšlenka stála za vznikem semináře?
Mai: Sama jsem Vietnamka a vím, jak jsem se musela vypořádat k postoji ke mně. Rozhodla jsem se udělat projekt, který by napomohl sociální integraci vietnamské komunity mezi stejně staré vrstevníky. Chci umožnit českým studentům nahlédnout do naší mentality a kultury. Všeobecně dát najevo Čechům, že Vietnamci nejsou jen padělky, tržnice, pojídání psů a podobné absurdní lži, které lidé čtou a vidí v médiích.

Zažili jste někdy projevy nenávisti vůči Vietnamcům?
Mai: Když jsem chodila na základní školu, tak zde ještě moc vietnamských dětí nebylo. Musela jsem se vypořádat jak se šikanou, tak s rasistickými narážkami. Vím, jaké to je, proto tomu chci předcházet. Chtěli jsme ukázat, jací jsme doopravdy a každý si může udělat obrázek. Učitelé vietnamské studenty vnímají jako pilné žáky. Z jejich strany není žádný problém. Nenadržují nám, ani nás neprotěžují.
Oldřich: Dříve jsem šikanu vůči nim vnímal více. Vietnamci jsou většinou menších postav a téměř všechno si nechají líbit, protože nechtějí konflikty. Lidé by si měli předsudky vůči nim odbourat.

Mai Tranová.

Vadí vám něco na Vietnamcích?
Oldřich: Osobně proti nim nemám žádné předsudky. Mám vietnamskou přítelkyni a vadí mi na nich, že takové vztahy vůbec nepodporují. Oni mají jednoho partnera na celý život. Smíšené páry se musí skrývat.

Jak si myslíte, že Češi přijímají vietnamskou komunitu?
Mai: Nyní jsou už více multikulturní a tolerantnější k menším etnikům. Dřív byl problém, aby nás česká společnost brala jako sobě rovné, a také začlenit se do ní nebylo jednoduché. Myslím si, že kdyby nás média neukazovala jen ve špatném světle, tak bychom mohli společně žít v harmonii.
Oldřich: Většině lidí se vybaví, že jedí psi, což se tady neděje. Nehledě na vysokou cenu psů. Vadí mi, že komunitu zkreslují média. Jednou za rok se odhalí nelegální pěstírna konopí a už jsou ti špatní. Přitom podobné věci dělají i Češi. Jsou jiní a odlišní a většina lidí hledá další věci, čím je ještě více odcizit.