Většině Východočechů zdraží od příštího roku o několik procent voda. Cenu nezvyšují pouze některé vodárny, například pardubické a jičínské, které tím chtějí zabránit klesající spotřebě. Růst cen jsou vodárenské společnosti odůvodňují hojnými investicemi do obnovy kanalizační a vodovodní sítě nebo modernizací čističek.


„Dělali jsme projekt za 750 milionů korun podpořený dotací 75 procent. Musíme generovat příjmy, abychom jej dokázali financovat a zajistit obnovu majetku. Je to povinnost, kterou máme uloženou smlouvou o dotaci," řekl jednatel orlickoústecké společnosti Tepvos Václav Knejp.

V Ústí ale zdraží jen stočné, a to zhruba o pět procent.

Proč voda zdražuje

• Průměrná cena vody v celém Česku v r. 2014 je 77,43 korun za m3, od 1. ledna většina vodáren zdraží o zhruba 3 %

• Na údržbu a investice jde cca 80 % vodného a stočného

• Spotřeba přitom stále klesá, nyní činí zhruba 79 litrů člověk/den, právě proto ceny vody v celé Evropě rychle rostou

Ve Svitavách změní ceník za vodné i stočné, i v tomto městě vodárny investovaly do rekonstrukce čistírny. Výše zdražení však zatím není jasná. Vodárny musejí zdražují navzdory – nebo právě kvůli – dlouhodobému poklesu spotřeby vody. „Lidé šetří a kupují si úspornější spotřebiče," řekl Knejp. „Pod 80 litrů na osobu a den to snad už jít nemůže," odhadl ředitel firmy Vodárenská Svitavy Jaromír Hurych.

V Chrudimi lidé letos platí přes 75 korun za metr krychlový, příští rok to bude téměř 79,50 koruny. Jako jediné vodárny v kraji zavedly dvousložkovou platbu s paušálním poplatkem, který se z letošních 2001 korun příští rok sníží na 1541 korun. Paušální poplatek pomáhá uhradit fixní náklady na čištění vody a údržbu kanalizace. Na vesnicích a v rekreačních oblastech totiž lidé spotřebovávají jen málo vody a na obnově sítě se moc nepodílejí. „Na cenu vodného má vliv předpokládané snížení odběru Mlékárnou Hlinsko," uvedl VAK Chrudim.

Vodné a stočné zdraží rovněž v Hradci Králové, a to o 2,9 procenta na 93,84 koruny za metr krychlový dodané a odvedené vody. „Hlavním důvodem je zvýšený nákup vody z řeky Orlice po letošním spuštění zrekonstruované úpravny vody. Povrchová voda kupovaná od státu je zhruba 2,5krát dražší než cena vody podzemní," řekl Pavel Loskot z vedení hradeckých vodáren.

O 1,9 % na 72,38 koruny za kubík zvednou cenu vody od ledna i náchodské vodárny. Tady chtějí peníze na investice zdražením teprve získat. Ceny zvyšuje opět po roce téměř o deset procent i VAK Trutnov, který i přesto nadále zůstane jedním z nejlevnějších v Česku. Celková cena za kubík dodané i odkanalizované vody bude činit 69,61 koruny. Ještě v roce 2012 tady stála voda 57,97 koruny. Naproti tomu jičínské nebo pardubické vodárny ceny nezvyšují, a to již druhým rokem.

Domácnosti budou příští rok platit v Jičíně 78,95 a v Pardubicích 80 korun za kubík. Meziročně klesla spotřeba vody na osobu a den v regionu o jeden litr na 83 litrů.

„Panoval názor, že se spotřeba zvýší, když nebudeme zdražovat vodné a stočné, ale za jeden rok se to neprojeví," řekl ředitel pardubického VAKu Josef Fedák.

Vodárny například nezdražily vodné a stočné díky tomu, že přebírají biologickou čistírnu odpadních vod. Podle Fedáka společnost ušetří náklady, když bude provozovat zmodernizovanou čistírnu sama. Dvousložkové platby zatím pardubické vodárny zavádět nechtějí, na rozdíl třeba od chrudimských, kde je účtují už od roku 2010.