VozejkMap je jednotná a snadno ovladatelná databáze bezbariérových míst v České republice. Místa v databázi jsou vkládána a ověřována samotnými uživateli a do projektu jsou zapojeny také regionální instituce a portály. Bezbariérovým místem se podle provozovatelů aplikace rozumí objekt, který je bez schodů nebo je doplněn jiným zařízením (výtah, nájezd, schodišťová plošina, zdviž), které umožní lidem na vozíčku se do objektu dostat bez cizí pomoci. Všechna místa jsou kategorizována dle jejich charakteru a účelu.
Interaktivní mapa
To znamená, že pokud si aplikaci otevřete na adrese www.vozejkmap.cz, zobrazí se na obrazovce interaktivní mapa, ve které jsou zakresleny jednotlivé objekty. V současné době je jich nejvíce zapsaných v Praze. V hlavním městě je uvedeno 949 míst, v Ostravě jich je něco přes 800 a v pořadí třetí město s největším počtem evidovaných bezbariérových míst je Brno. Na severu Čech je situace o něco skromnější, na Liberecku a Ústecku je jich dohromady necelých čtyři sta.
V mapě tak můžete vyhledávat a prohledávat místa, na která se chcete vydat podle několika parametrů jako jsou bezbariérový přístup, hodnocení, bezbariérové WC nebo místa, která mají parkoviště pro vozíčkáře. Navigace na mapě je velice jednoduchá a funguje podobně, jako kterákoli jiná online mapa. Místa nebo města vyhledává podle jména nebo podle vaši současné polohy.
Kdokoliv se může zapojit
„Webové rozhraní používá stejnou databázi jako mobilní aplikace. Veškerá data jsou manuálně kontrolována a potvrzena administrátorem obvykle do 24 hodin. V případě, že navržená data nebudou úplná nebo jsou duplicitní, upozorníme Vás emailem," říkají správci systému Vozejkmap.
Kdokoliv vlastně může navrhnout místo, které navštívil a k tomu přidat vlastní recenzi. Některá místa totiž inzerují bezbariérový přístup, ale reálná situace tomu nemusí odpovídat. V horším případě provozovatel ani neuvede, zdali je místo přístupné pro vozíčkáře.
INTERAKTIVNÍ MAPA VOZEJKMAP přináší pro vozíčkáře užitečné informace o tom, která z míst jsou pro ně přístupná. V Liberci je v současné době evidováno 64 míst (bary, banky, pošty, čerpací stanice, toalety nebo kulturní instituce). V České Lípě je evidovaných míst 33, v Novém Boru jich je 14 a například v Tanvaldě pouze 10. Nejméně míst se pak v mapě objevuje u Frýdlantu, kde je evidováno pouze 1 bezbariérové místo. V Ústeckém kraji je situace o něco lepší. Přímo v Ústí nad Labem je registrováno 130 bezbariérových míst, v sousedním Děčíně 38. V Mostě pak naleznou uživatelé na 60 míst, která slibují bezproblémový přístup pro lidi na vozíčku. Při vyhledávání lze využít filtr a hledat pouze místa v jedné z kategorií jako jsou kultura, sport, instituce, jídlo a pití, ubytování, lékaři, doprava, veřejné WC, benzínka, obchod, banka nebo bankomat, parkoviště, prodejní a servisní místa pro auta nebo jiné.
„Čím větší akvapark, tím víc hogo fogo a na stránkách nemají ohledně vstupu vozíčkářů ani slovo, s výjimkou ceny ZTP, ZTP/P. Ale informační údaj o tom, zda a jak se může našinec převléknout, zda je sprcha na umytí upravena, to vůbec neuvádí. Samozřejmě, že se zájemce z řad vozíčkářů může doptat telefonicky či mailem, ale základní informace by měla být uvedena již na webu předem. Dotazování by tak odpadlo a vozíčkář by byl připraven předem na možné komplikace," píše uživatel s přezdívkou Borej na webu vozejkov.cz, který poskytuje informace o bezbariérových místech, stejně jako vozejkmapa.
Uživatelé mohou využít aplikace kdekoliv, pokud si ji nainstalují do svých chytrých telefonů. „Výhodou mobilní aplikace je rychlé přidání a vyhledávání objektů v místě, kde se právě nacházíte (GPS sama určí místo). Po zadání konkrétního zařízení je možné využít navigační systém a další funkce mobilních zařízení," popisují výhody aplikace její autoři.
Smysluplný projekt
Projekt vozejkmap.cz vznikl za podpory Nadace Vodafone a provozuje ho Česká asociace paraplegiků (CZEPA). Aplikaci navrhli a naprogramovali ve studiu COEX a mobilní aplikaci zprovoznili v BIOPORTu.
Partnerským projektem interaktivní mapy je i mapa koupacích míst Swimplaces.com a komunitní portál Vozejkov.cz, který je věnován vozíčkářům, jejich blízkým a kamarádům. Na specializovaném serveru „vzájemně sdílíme své dobré i špatné zkušenosti ze života na čtyřech kolech," hlásají správci webu a dodávají, že Vozejkov vznikl proto, „abychom své těžce nabyté zkušenosti, kterých máme habaděj, mohli předat těm, kteří si neví rady a nebo dát dobrej tip i zkušeným pardálům. Proto vznikla tato sociální síť, kde na jednom přehledném místě naleznete spoustu potřebných informací, které se mohou filtrovat dle regionu kategorii a data."
Diskuze a poradna
Po registraci si tak může kdokoli obsah stránek nejen prohlížet, ale také jej vytvářet. Lze si psát svůj blog, nahrávat fotky, publikovat videa, sdílet odkazy, zapojovat se do společenství nebo i nová společenství zakládat a registrovaný uživatel má možnost veškeré dění ve Vozejkově.cz také komentovat a komunikovat s ostatními registrovanými.
„Můžeš klíďo píďo diskutovat nad tématy, která jsou stále tabu. Budeme tady mít chráněné prostředí, do kterého nám nepoleze nikdo, koho nepozveme. Můžeme si povídat o všem, co nás trápí, ať už jsou to intimní problémy nebo třeba těžkosti s cestováním," říkají provozovatelé webu z Česká asociace paraplegiků a povzbuzují všechny, kdo mají zájem, aby se zapojili: „A nezapomeň! Čím víc budeš do naší sítě psát, tím víc všechny obohatíš! I když si myslíš že né, opak je pravdou."