Jak často na ně chodí české děti, které sportují? Co všechno u nich lékaři sledují? „Je to naprosto individuální podle sportu. Prohlídka není nic povinného. Záleži na jednotlivém sportovním svazu nebo samotném klubu,“ vysvětluje sportovní lékař Oldřich Jindra. „Nejdůležitější součástí procedury je vyšetření srdce,“ doplňuje.

Největší sporty – fotbal a hokej – prohlídku dětem nařizují. Bez každoročního vyšetření nemohou hrát zápasy.

„My jsme to rozšířili i na malé děti, co ještě ani nehrají soutěž,“ prozrazuje Martin Táborský, vedoucí trenér sportovních tříd hradeckého hokejového klubu. „Změří se výška, váha, prověří se srdeční činnost. Zjistíme, jak je hráč trénovaný,“ popisuje.

V menších sportech je situace výrazně jiná. Ač v dřívější době bylo potvrzení nutné, nyní je sportovci předkládají dobrovolně. „Kdo chce, tak si prohlídku zajistí sám. Kluby nemají peníze na to, aby ji dětem platily,“ přiznává Martin Lučan z DTJ Hradec, která hraje extraligu ve stolním tenisu.

Ano, finance jsou klíčové 
i v této otázce. Základní prohlídka přijde u Oldřicha Jindry na 300 korun, rozšířená je dvakrát dražší. „U malých dětí ji platí rodiče, u dorostenců centrum mládeže,“ objasňuje za hokejisty Martin Táborský.

Vše odhalit nejde, říká lékař

V ordinaci se mu střídají děti, profesionální i rekreační sportovci. Lékař Oldřich Jindra je specialista na jejich prohlídky.

Od kolika let by děti měly být pod dohledem?
Tak od sedmi, osmi roků. Nabízíme jim prohlídky podrobné a komplexní, tedy včetně pohybového aparátu. Důraz klademe na kardiologické vyšetření.

Péče o srdce je tedy nejzásadnější částí?
Ano, ukazují to i případy 
z nedávné doby.

Co vše musí sportovec při vyšetření absolvovat?
Děláme EKG – jak klidové, tak zátěžové. Samozřejmě že by bylo ideální, aby každý absolvoval ultrazvuk srdce, jenže takhle plošně to není možné. Zaprvé na to nejsou prostředky, je to hodně drahé, zadruhé prostor.

Jak tuto potíž řešíte?
Prostě vybírám. Pošlu tam každého, u koho mám – byť jen stopu – podezření nějaké anomálie.  Buď je to poslechový nález, nebo poznatek z vyšetření EKG.

Může se stát, že lékařům nějaký problém se srdcem unikne? 
V posledních případech se 
o tom mluvilo.
Ano, to je samozřejmě možné. Odhaduji, že pět až deset procent anomálií běžným vyšetřením neodhalíme.

Starají se o své zdraví také dospělí rekreační sportovci?
Zdá se mi, že takových lidí v poslední době přibývá. Kdo je odpovědný, dá se vyšetřit. Chodí k nám také lidé, kteří si chtějí vylepšit fyzickou kondici a potřebují vědět, jak mají trénovat.