Celonárodní soutěž ŽENA REGIONU je vyhlašována od roku 2009 a je určena pro všechny ženy, se kterými se denně setkáváme a které mnohdy dosahují jedinečných výsledků nejen ve své profesi, ale aktivně se podílejí i na veřejném životě, tvoří hodnoty, pomáhají ostatním a ještě při tom všem zvládají péči o rodinu. Tyto ženy se na Vás neusmívají z obálek módních a lifestylových časopisů, nebo je nenajdete v žebříčku nejbohatších a nejúspěšnějších lidí, ale své bohatství mají někde jinde rozdávají úsměvy a otevírají svá srdce těm, kteří potřebují jejich pomoc a pozornost. Jejich úsilí a činnost mnohdy postávají skromně v koutě, své úspěchy ne vždy ventilují do světa, a tak veřejnost a média o jejich smysluplných aktivitách nemají sebemenší tušení.

Naším cílem je toto změnit!

O titul se mohou ucházet ženy, kterým se podařilo dosáhnout vynikajících výsledků v jedné z následujících kategorií: 1. podnikání, politika a veřejná správa, 2. vzdělávání, věda a výzkum, 3. zdravotnictví a charitativní činnost, 4. umění, kultura a sport.

Cílem soutěže je ocenit úsilí výjimečných žen, zviditelnit jejich smysluplnou práci a aktivity. Ukázat, že každý region má mnoho neobyčejných žen, které mnohdy nejen pracovní, ale i volný čas obětují pro ostatní.

Pro rok 2013 převzal nad akcí záštitu Senát České republiky v čele s předsedou Milanem Štěchem. „Žena má nezastupitelnou roli v rodině i ve společnosti. Stát by měl v rámci svých možností vytvářet maximálně příznivé podmínky k tomu, aby se ženy mohly v rámci rodiny realizovat jako matky, v čemž jsou nenahraditelné, ale aby zároveň nemusely obětovat svou kariéru nebo společenský život.," řekl Milan Štěch.

Ženou regionu se nemusí stát třeba jen aktivní starostka, ředitelka charitativní organizace, ale třeba jen obyčejná žena, která pomáhá nemocným, dětem či zvířatům. Může to být žena, která rozvíjí a pomáhá zlepšovat Váš region.

Celostátní finále s vyhlášením Žena regionu bude probíhat na slavnostním galavečeru v Praze 27. března.

„Věříme, že stejně i jako tomu bylo v předcházejících ročnících, i letošní nominace přinesou zajímavé a silné příběhy, výjimečných žen je v každém z regionů nespočet, jen se o jejich úsilí málo veřejně mluví, naším cílem je toto změnit," uvedla Denisa Kalivodová, jednatelka společnosti Prime Communications.

Silné a úspěšné ženy na severu Čech

V Libereckém kraji vyhrála se 125 hlasy designérka a ředitelka rodinné firmy Olga Kopalová z Jablonec nad Nisou. Výrobou šperků se živil už její pradědeček v roce 1900, dědeček a otec. Zásluhou Olgy tato rodinná tradice žije dál. Pod jejím vedením se stala firma ŠENÝR jednou z nejpřednějších bižuterních firem v Čechách. Díky osobním prezentacím na světových veletrzích jsou výrobky žádané po celém světě. Prosazuje se i v Indii, výjimečný design zaujal místní obchodníky a majitele studia v Bolywoodu. Zvuk jablonecké bižuterie tak znovu dostává glanc.

Kopalová se tak stala hrdým dodavatelem korunek do soutěže Česká Miss. Vítězkám reprezentujícím ČR na světových soutěžích (Miss Universe, Earth…) slaďuje garderoby s luxusními šperky, které sama navrhuje. Díky tomuto spojení se Olze otevřely dveře do mnohých charitativních projektů. Svými šperky tak podporuje kromě České Miss i další projekty Dívka roku (onkologické děti), Miss Liberecko a Look Bella (Unicef), Nadaci Terezy Maxové, Červený kříž, Mořský koník, Voříškiáda útulku Dášenka v Jablonci.

V Liberci vypomáhá Střední průmyslové škole textilní a přes 20 let se věnuje ve volném čase dětem a mládeži jako dobrovolný trenér karate.

Sama Kopalová se tomuto sportu věnovala několik let na profesionální úrovni. Nově vymyslela vlastní projekt, který podporuje prolínání kultur a vzájemných vztahů mezi Čechy a Vietnamci v ČR. Celý výtěžek věnuje neziskové organizaci VAVA pomoc postiženým dioxiny ve Vietnamu.

Chce tím pomoci rodinám zasaženým ve vietnamské válce chemickou zbraní vyrobenou v tehdejším Československu.

ROZHOVOR s vítězkou soutěže ŽENA REGIONU 2013, Olgou Kopalovou, která se rozhodla, že se o vlastní úspěch podělí s potřebnými. Vyrábí korunky pro Českou Miss a říká:

Česká miss by měla zvýrazňovat krásu a ladnost ženy jako takové, zároveň ale i její intelekt

Páteční den byl pro Olgu Kopalovou příležitostí k oslavě hned z několika důvodů.

Nejen, že vyhrála a převzala si ocenění Žena regionu 2013, ale v ten samý den oslavila i významné životní jubileum. Mezi přípravou vlastní oslavy, obchodními telefonáty a přípravou na obchodní cestu do Monaka, jsme si s oslavenkyní popovídali cestou do České Lípy, kde přebírala zmiňované ocenění.

Olgo, kdo vás do soutěže Žena regionu přihlásil?
Přihlásila mě paní Dubová, která zastřešuje Info Dráček, což je organizace starající se o Vietnamce. Pořádají třeba workshopy českého jazyka nebo studentské večery. Nejdříve jsem nominaci odmítala, ale paní Dubová říkala, že mě nominovali, protože mě mají rádi, a ne že mně chtějí ubližovat (smích).

Pracujete v rodinné firmě Šenýr, věděla jste vždycky, že chcete pokračovat v tom, co začali vaši rodiče a před nimi jejich rodiče?
Nejdříve jsem samozřejmě nechtěla do rodinného podniku, pracovala jsem v jiných firmách v úplně jiném oboru, ale nakonec jsem se k bižuterii vrátila. Já jsem už čtvrtá generace ve firmě. Můj pradědeček byl zlatníkem už v roce 1900, jeho syn, můj otec, byl také zlatník. Jenže po normalizaci mu všechno zabavili a on začal pracovat jako pasíř.

Co dělá pasíř?
Pasíř je ten, kdo letuje kovodíly k sobě. jeden dílek bižuterie po druhé spojuje k sobě.

Jak souvisí vaše podnikání s Libereckým krajem?
Máme dílnu v Jablonci, pracujeme s bižuterií, které je vyráběna tady v regionu. Jinak dodáváme korunky do České Miss a dalších i celosvětových soutěží krásy. Zdobíme krásky na přehlídkách, slavné osobnosti. Snažím se, aby se vždy uvádělo, že je to česká bižuterie, vyrobená v Jablonci.

Kromě práce ve firmě se věnujete naplno i charitativní činnosti? Na čem právě pracujete?
Díky partnerství s Českou Miss, mě oslovila i Miss Vietnam a paní Dubová. začala jsem poznávat jejich kulturu a můj pohled na vietnamskou menšinu se naprosto změnil. Poznala jsem, jací jsou pracovití, pokorní vůči životu. Chtěla jsem, aby mohla mou vlastní zkušenost zprostředkovat i ostatním lidem, a tak jsem vymyslela kalendář, kde na každé straně bude jeden významný Čech a jeden významný Vietnamec. Mám už několik vytipovaných lidí, tak doufám, že to všechno dopadne. Kalendář by měl tyto dvě kultury propojovat.

V současné době sháníme sponzory. Veškerý zisk z prodeje půjde neziskové organizaci VAVA, která poskytuje pomoc postiženým dioxiny ve Vietnamu. Chci tím pomoci rodinám zasaženým ve vietnamské válce chemickou zbraní, která byla vyrobena v tehdejším Československu. Cítím, že jsme za jejich utrpení trochu zodpovědní.