První zimní den připomíná spíš předjaří a na bílé Vánoce už nemyslí ani ti největší optimisté. „Letošní Vánoce se zařadí mezi nejteplejší v historii měření. Teplota dosáhne až 12 stupňů Celsia a sníh nebude ani na horách," potvrzuje Petr Dvořák, mluvčí Českého hydrometeorologického ústavu.

Smutné z takové prognózy nejsou jen děti, ale především ti, které zima živí. Provozovatelé zimních středisek na prvním místě. „Nevidím to dobře, na Vánoce nebudeme jezdit určitě, i když technicky jsme na okamžité spuštění připraveni," říká ředitel Sportovního areálu Ještěd (SAJ) Jan Svatoš.

Jen letos investovali do areálu několik milionů do lepšího a rychlejšího zasněžování. „Ten výpadek bude dost velký," očekává s obavami ředitel Svatoš. Aby se provoz areálu „rentoval", měly by být podle Svatoše vleky v provozu zhruba tři měsíce. „Zhruba 90 dní, tedy do března, ale to vidím bledě. Loni jsme sezónu odstartovali už 12. prosince," potvrdil.

Smutek vládne i v lyžařských střediscích na Tanvaldském Špičáku, v Bedřichově či na Severáku v Jizerských horách. „Je to špatné, svátky bez sněhu budou znát. Takovou ztrátu už se v rámci sezóny nepodaří dohnat," potvrdil i Petr Matouš z lyžařského areálu SkiBižu v Bedřichově. „Je to holt příroda, s tím se nic nenadělá," dodal. I proto je podle Jana Svatoše ze SAJ důležité nesázet na vrtkavost počasí a investovat do celoročního provozu horských středisek.

Ohroženy nejsou ale jen výsledky hospodaření a očekávání lyžařů, ale také tradiční Jizerská padesátka.

„Definitivní rozhodnutí padne 2. ledna. Pečlivě monitorujeme vývoj počasí. Podle aktuální předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu by snad na přelomu ledna mělo dojít k ochlazení a k navýšení srážek, takže uvidíme. Máme připraveny tři varianty a v tento den rozhodneme, která to bude. Už teď ale mohu říct, že se Jizerská padesátka v některé podobě určitě pojede," slibuje za organizátory J50 mluvčí Tomáš Leixner.

Největší sportovní podnik v Jizerských horách by se měl podle plánu uskutečnit týden po Novém roce, tedy od 8.do 10. ledna.