„Chybějící zubař pro 6 tisíc chrastavských obyvatel a 2 tisíce z okolních vsí  byl u nás fakt průšvih. Tak jsem rozhazoval sítě.  My jsme jednali nejrychleji a nejseriózněji. Nabídli jsme  ihned byt 3+1. A moc pomohl radní Novák, který pomohl přesvědčit VZP,  aby nám opět přidělila třetí tabulkové místo,“ řekl Deníku chrastavský starosta Michael Canov. 

Zubař Aldeeb Muhannad začne ordinovat 2. dubna a již přijímá nové pacienty. „Převezmu kohokoliv, kdo bude mít zájem. Ale neotálejte s tím, i já mám už nějaké své pacienty,“ vzkazuje mladý lékař.

To, že je cizinec, podle jeho vyjádření nikoho nepřekvapuje. Ostatně v ČR je od roku 1999 a zvykl si zde. „Vystudoval jsem Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Plzni. Chovali se ke mně vždycky hezky a doufám, že jsou spokojení i s mými službami,“ potvrdil Muhannad.

Lékařů, kteří nepocházejí z Čech, je podle liberecké VZP hned několik a panuje s nimi všeobecná spokojenost. 

„Mají naše školy a v Česku složili všechny potřebné atestace. Jen se rozhodli využít lepší podmínky pro výkon svého povolání. Stejně jako naši doktoři, kteří také často slouží ve vyspělých západoevropských zemích,“ říká ředitel Regionální pobočky VZP v Libereckém kraji Jiří Benedikt.

Přibližně každý desátý z celkem 240 zubařů v Libereckém kraji je podle jeho slov cizinec. A lidem to nevadí. Naopak si pochvalují to, že takoví zubaři, aby se prosadili, musí často vyvinout větší úsilí a dávat i něco navíc. 

„Dobrým příkladem je palestinský zubař Ahmad Abu Baker, který má ordinaci v centru Liberce. Své pacienty například formou SMS upozorňuje, aby nezapomněli na smluvenou návštěvu ordinace, nebo je informuje o tom, že bude mít z důvodu akutního zákroku zpoždění,“ potvrdil Stanislav Šetina, mluvčí krajské VZP. 

Děti zprvu mají v jeho křesle obavy. Rychle však vymizí, když si na monitoru prohlížejí zkažený zoubek nebo poslouchají, jak pan zubař pečlivě vysvětluje, proč se má pravidelně používat zubní kartáček. Ahmad Abu Baker přitom není jediný palestinský zubař s ordinací v Liberci. Svoji praxi má ve stotisícovém městě také jeho krajan Rawaa Yahya. A rovněž úspěšnou. Ve své kartotéce má více než dva tisíce pacientů.