Podle kritiků babyboxy odporují některým článkům Úmluvy o právech dítěte, například právu na jméno, totožnost, státní příslušnost a právu znát své rodiče. Dítě má právo znát svoji identitu, míní OSN. Zakladatel sítě českých babyboxů Ludvík Hess naopak argumentuje právem dítěte na život.

Právě předcházení ohrožení zdraví a životů odkládaných dětí je důvodem zřizování babyboxů. Po uložení miminka do babyboxu se zapne vyhřívání, ventilace a po chvilce i alarm upozorňující personál zdravotnického zařízení.

Babybox nové generace..
V úterý jsme otevřeli 86. babybox v Nemocnici Jilemnice

„Pokud se matka o dítě nechce postarat a rozhoduje se mezi babyboxem a tragickou variantou, tak za mě vítězí babybox,“ říká Jan Mach, ředitel Oblastní nemocnice Náchod, kde se zdravotníci zatím postarali o jedno dítě. Schránka je tam od roku 2009, v září před třemi lety tam někdo odložil chlapce.

„Na první miminko se v Náchodě čekalo zhruba deset let. Člověk si řekl, že je to možná zachráněný život. A že to čekání stálo za to,“ konstatuje Jan Mach.

Zdroj: Deník/Stanislav Ďoubal

Představitelé výboru OSN vyzývají, aby se Česko a další země zabývaly příčinami anonymního opouštění dětí. Podle nich by se měly využívat důvěrné porody v nemocnicích a provoz babyboxů doporučují ukončit. Jejich zakladatel Ludvík Hess však má k takzvaných utajeným porodům výhrady.

„Nejsem proti nim. Až na to, že nejsou utajené. Nekončí to tím, že maminka odejde z nemocnice, končí to u soudu. Tomu se nevyhne. Podpisem papíru v nemocnici se nemůže vzdát rodičovských práv a povinností. Sice tam porodí, donese občanský průkaz, kartičku pojišťovny, rodný list a podobně, ale jakmile si dokumenty vyžádá opatrovnický soud, musejí ho vydat a proces pokračuje,“ vysvětluje Hess a dodává, že změna legislativy týkající se utajených porodů není reálná.

Policisté vedou k soudu ženu, která podle všeho vyhodila své novorozeně do kontejneru. Soud rozhodoval o jejím vzetí do vazby.
VIDEO: O pohlaví se nezajímala, novorozence vyhodila do kontejneru a šla spát

„Byl bych pro, aby se změnila. Je to však tak složité, že je to téměř nemožné. Závisí na tom celá plejáda nejrůznějších směrnic a zákonů, které by se musely také změnit,“ upřesňuje Hess, který zatím poslední babybox otevřel v pondělí v Jilemnici v Krkonoších.

Podle Jana Macha by bylo vhodné ponechat obě možnosti, které matky nechtěných dětí mají.

„Pokud vím, tak se podle současné legislativy o anonymní porod nejedná. Rodička se musí dostavit k soudu, kde se vzdá práv k dítěti. Navíc to nelze aplikovat na cizinky a sezdané páry. Nemyslím si, že legislativa pokrývá všechny možnosti či eventuality, které mohou nastat, pokud se matka rozhoduje. Není to zatím pro všechny. Něco jiného by bylo, kdyby k nám matka přišla, porodila pod anonymním jménem a nic dalšího nemusela řešit. Ale to není otázka pro ředitele nemocnic, bavíme se v ryze lidské rovině. Jde o to, jestli jsme schopni skutečně zabezpečit anonymitu rodičky. Hledáme bezpečí pro dítě a zároveň pro matku, aby mohla porodit ve zdravotnickém zařízení pod dohledem odborníků,“ říká ředitel náchodské nemocnice, pod kterou spadá i nemocnice v Rychnově nad Kněžnou.

Automatizovaná prodejna se vloni otevřela také v Ústí nad Orlicí.
První obchod bez prodavače v kraji se otevře v Neratově. Požehná mu místní farář

Babybox v Rychnově mají od roku 2016. Prvním a zároveň dosud posledním odloženým dítětem tam byl v únoru 2017 chlapec pojmenovaný Vojtěch. Šéf nemocnice Luboš Mottl je také pro zachování schránek, ve kterých od roku 2005 skončilo více než 250 dětí.

„I kdyby zachránily to jedno dítě, které jsme tady měli, tak je box na svém místě. Bez této alternativy by to mohlo dopadnout úplně jinak. Myslím si, že babyboxy a utajené porody se vzájemně nevylučují. Pro rodičky v krizi je babybox alternativou, pokud by pro ni utajený porod nebyl z nějakého důvodu možný. Striktní zákaz ani jedné z těchto možností se mi nezdá správný,“ uvádí Luboš Mottl.

„Je spravedlivé, že máme spolu s Náchodem po jednom miminku,“ doplňuje s nadsázkou šéf rychnovské nemocnice.

Nemocnice poskytují pro babyboxy pouze zázemí a odbornou péči v momentě, kdy se v „bedýnce“ dítě objeví. Jejich zřízení platí sponzoři a na financování se podílejí i města a obce v okolí nemocnice či jiného zařízení. Již několik let se babyboxy mění za modernější. Jsou nerezové a klimatizované, neotevírají se kličkou, ale tlačítkem, po 15 vteřinách se dveře automaticky uzavřou a zařízení vydá signál zdravotníkům. V Náchodě i Rychnově už je mají.

Luboš Palata
OSN je dodnes to nejlepší, na co spojené národy světa mají

„Babybox nemocnice nic nestojí. Nemáme s tím tedy žádné náklady. Novou schránku máme v Náchodě od roku 2021, kdy se dětské oddělení stěhovalo z horní části areálu do dolní části,“ upřesňuje Mach.

V Královéhradeckém kraji jsou kromě Náchoda a Rychnova babyboxy také v Hradci Králové a Jičíně. V Trutnově byl v sanatoriu v Novodvorské ulici, ale v současné době neplní svoji funkci.

„Nová firma, která sanatorium převzala, babybox přestala provozovat. Tamní nemocnici se do toho nechce a pravděpodobně se s jejím vedením po několika pokusech nedomluvím. Důvody neznám. Pokusím se tedy domluvit s dětským domovem nebo domovem důchodců, kde je nepřetržitý provoz. V dětském domově je babybox třeba v Berouně, v domově pro seniory v Chrudimi nebo v Táboře,“ říká Hess, který měl v minulosti problémy sehnat vhodné místo pro babybox i v Hradci Králové. Vedení nemocnice jeho zřízení opakovaně odmítlo. Schránku se nakonec podařilo umístit v sídle nedaleké záchranné služby. Hradec byl posledním krajským městem v zemi, kde se babybox objevil.

V občanském zákoníku má být deklarováno, že fyzické trestání dětí je nepřijatelné. Někteří z rodičů jsou z návrhu rozpačití. Často jej považují za zbytečný
Konec tělesných trestů u dětí? Návrh v ČR rozvířil mezi rodiči bouřlivé diskuze

Ministerstvo zdravotnictví nedávno vyzvalo ředitele nemocnic, aby zaslali podněty k babyboxům a údaje k utajeným porodům. Resort přitom problematiku babyboxů nemá ve své gesci. „Nemáme tedy v této oblasti žádné záměry. Pouze jsme požádali poskytovatele zdravotních služeb o informace. Tlumočit je budeme výboru pro práva dítěte při Úřadu vlády, který se tím zabývá,“ sdělil Deníku mluvčí resortu zdravotnictví Ondřej Jakob.

Babyboxy v Královéhradeckém kraji a počet odložených miminek

  • Náchod - 1 (26. 9. 2020)
  • Rychnov nad Kněžnou - 1 (24. 2. 2017)
  • Hradec Králové - 5 (poslední 12. 9. 2022)
  • Jičín - 1 (11. 8. 2020)