V tomto týdnu má Krajská hygienická stanice Královéhradeckého kraje (KHS) k dispozici výsledky rozborů vzorků vody odebraných 21. srpna v přírodním koupališti Včelné na okraji Rychnova nad Kněžnou. A hygienici mají dobrou zprávu, ve Včelném je voda stále vhodná ke koupání bez jakéhokoliv omezení.

Rychnovské koupaliště na kraji přírodního parku zahájilo sezónu v pátek 16. června:

Rychnovské koupaliště na kraji přírodního parku zahájilo sezónu v pátek 16. června.
Koupaliště ve Včelném láká na čistou vodu, přírodu i nové volejbalové hřiště

V pondělí 21. srpna hygienici také odebrali vzorky vody v koupací oblasti vodní nádrž Rozkoš – Velká Jesenice. I tam je voda stále v pořádku. Lidé se mohou bez obav koupat také na koupališti ve volné přírodě Dachova u Hořic, na nádržích ke koupání Sobotka a na Tyršově koupališti ve Dvoře Králové nad Labem.

Pozor by si ale plavci měli dát v Jinolicích na Jičínsku. „Na Oborském rybníku v Jinolicích byla znovu zaznamenána zhoršená jakost vody způsobená zvýšeným počtem sinic a chlorofylu-a při snížené průhlednosti vody. KHS proto upozorňuje na mírně zvýšenou pravděpodobnost vzniku zdravotních problémů při vodní rekreaci, u některých vnímavých jedinců by se již mohly vyskytnout zdravotní potíže. Po koupání se proto doporučuje osprchovat v místě čistou vodou (veřejně přístupné sprchy jsou k dispozici na obou plážích),“ sdělila mluvčí KHS Veronika Krejčí na webu.

Osprchovat by se lidé měli i po koupání na přírodním koupališti Vrchlabí – Vejsplachy. Podle hygieniků je tam aktuálně zhoršená kvalita vody.

Už dříve museli hygienici zakázat koupání ve Stříbrném rybníku na okraji Hradce:

Stříbrný rybník letos v červnu. To byla ještě kvalita vody v rybníku dobrá.
Nebezpečná voda. Stříbrný rybník v Hradci Králové musel ukončit koupací sezónu

Na všech umělých koupalištích v kraji je k 24. srpnu voda ke koupání vyhovující.

Vzhledem k vývoji počasí hygienici upozorňují na platnost výsledků laboratorních rozborů k uvedenému datu odběru. „U koupališť ve volné přírodě, nádrží ke koupání a koupacích oblastí nelze vyloučit změnu v jakosti vody ke koupání v důsledku přívalových srážek,“ vysvětlují hygienici.

KHS sleduje jakost vody pouze na vodních plochách uvedených na webových stránkách www.khshk.cz. Na ostatních vodních plochách není kvalita vody monitorována a koupání je zde na vlastní nebezpečí.