Program odstartuje ve středu v pravé poledne, kdy začne Mistrovství sokolovitých dravců ve stoupavém letu o putovní pohár předsedy Klubu sokolníků ČMMJ. Zážitkem pro mnohé nadšence z řad veřejnosti je přitom to, že mohou být u toho a fandit. Během setkání mají příležitost shlédnout i ukázky výcviku dravců, zúčastnit se doprovodných akcí, například mše, výstavy, ukázek loveckého troubení, a jak doplňují pořadatelé, s určitým omezením a po dohodě s vedoucím skupiny i samotného lovu.
Velké oblibě se těší také ranní nástupy lovců a večerní výřady ulovené zvěře na nádvoří opočenského zámku.
Od roku 2010 je sokolnictví zapsáno na Světový seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Historie sokolnických setkání v Opočně přitom sahá až do roku 1967, od té doby se toto východočeské městečko stalo Mekkou tohoto fenoménu u nás.
Zdá se až téměř neuvěřitelné, že mezi účastníky setkání jsou stále ti, kteří u nich byli už v počátcích před více než půlstoletím. Jako Mirka Křivková, která loni dorazila s poštolkou: „ Byli jsme u těch úplných začátků opočenského setkání, i když ještě bez dravců. Tehdy nás byla hrstka, všichni jsme se mezi sebou znali a kamarádili a složení dravců bylo úplně jiné. Když pan Hans Brehm přivezl do Opočna orla, byli jsme z toho všichni nadšení. My lovili s jestřáby, sokolovitý pták byl velice vzácný. Dnes je pomalu běžnější než jestřáb,“ zavzpomínala.

Jak podotýkají pořadatelé, pro mnohého zájemce bude možná novinkou, že sokolníci se vracejí z celodenních lovů bez jediného úlovku, a stejně jsou spokojeni. O kořist tady nejde: „Líbil se jim pěkný let, krásný i když nezdařilý útok. Přichází o iluzi, že sokolník při každém vypuštění dravce si odnese úlovek. Pak pochopí i to, že sokolnictví je především láska k přírodě, schopnost stát se prostřednictvím loveckého dravce její součástí a že motto sokolníků „Nelovíme pro kořist, ale pro všechno to krásné při lovu“ není jen prázdná fráze, ale pravdivá filozofie každého opravdivého sokolníka. Přijeďte se podívat.“
O sokolnictví
Čtyři tisíce let staré umění zacházení s dravci včetně lovu si od svého vzniku až do současnosti uchovalo své tradice, i proto je od roku 2010 zapsáno na Světový seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO. U nás se sokolnictví podařilo znovu oživit před více než půlstoletím díky několika nadšencům, přičemž byla stanovena i pravidla a zákonný rámec lovů pomocí dravých ptáků, aby mohl být tento způsob lovu legalizován. Vznikl také Klub sokolníků, jehož zakládací listiny byly podepsány 11. listopadu 1967 právě v Opočně.
Prvního sokolnického setkání se zúčastnilo zhruba deset sokolníků převážně s jestřáby. Od té doby se rozrostlo do velkolepých rozměrů. Při jubilejním 50. ročníku v roce 2017 dorazilo 142 sokolníků. V současné době se řadí mezi největší mezinárodní setkání svého druhu na světě.
Podívejte se na výzdobu klobouků sokolníků: