Mšice jsou otravný škůdce, který se každoročně objevuje na květinách, zelenině i ovocných stromech. Nevynechá přitom často ani rostliny na vašem balkoně. Spoléhat se nemůžete jen na pomoc přirozeného likvidátora mšic, kterým je slunéčko sedmitečné, i když jedna larva berušky dokáže za den spořádat až padesát mšic. „Larva během svého třiceti až šedesátidenního vývoje zlikviduje až 600 kusů savého hmyzu,“ uvádí zahradnický magazín Gardeners’ World.

Dobrým pomocníkem jsou i pestřenky, které vypadají jako malé vosy. Také ony spořádají hromadu mšic. Ani to ale bohužel nestačí.

Přesto je možné mšice zlikvidovat i bez chemie, aniž bychom utráceli za nákup postřiků. Pokud se chcete mšic zbavit přírodní cestou, vyzkoušejte účinný recept, který znaly už naše babičky. Moc dobře totiž věděly, že česnek nebo cibule, které v kuchyni nikdy nemohly chybět, mají mnoho využití a pomohou i proti mšicím.

Jak vyrobit domácí postřik z česneku:

| Video: Youtube

Sají mízu z rostlin

Mšice jsou drobní, pár milimetrů velcí brouci. Někdy chvíli trvá, než si vůbec všimneme, že máme napadené rostliny. Varováním mohou být zkroucené listy nebo lepivý povlak na nich.

Mšic jsou stovky druhů a patří k nejrozšířenějším škůdcům. Liší se velikostí i barvou, nejčastěji jsou zelené, žluté nebo černé. Živí se sáním mízy z rostlin, které tím oslabí nebo zdeformují natolik, že mohou i uhynout. Navíc ještě přenášejí virová onemocnění, které způsobí rostlinám další škody.

close Aby vám muškáty dělaly radost celé léto, musíte je chránit před napadením mšicemi. info Zdroj: Shutterstock zoom_in Aby vám muškáty dělaly radost celé léto, musíte je chránit před napadením mšicemi.

Mšice žijí často v dokonalé symbióze s mravenci. Medovice, kterou mšice vylučují, je pro mravence vítaným zdrojem energie. Mravenci se na oplátku starají o bezpečnost a dostatek potravy pro mšice.

„Mšice potřebují teplo, takže na zahradě se omezuje jejich životní cyklus na jaro a léto. V domácnosti, skleníku nebo v zimní zahradě se však mšice mohou vyskytnout v kteroukoli roční dobu,“ uvádí zahradnický magazín Gardeners’ World.


Nahrává se anketa ...

Jak vyrobit česnekový sprej

Skvělou zbraní v boji proti mšicím je česnek. „Česnek obsahuje síru, která kromě toho, že škodí škůdcům, působí také antibakteriálně a proti plísním,“ uvádí specializovaný web The Spruce. Právě stroužky česneku jsou základní surovinou pro výrobu česnekového spreje proti mšicím.

Jestli máte rádi topinky a česnečku, určitě vám nebude, na rozdíl od mšic, vadit silný odér česneku. Potřebujete z něj totiž udělat silný výluh.

Potřebujete:

 • 3-4 stroužky česneku
 • teplou vodu
 • jemné sítko nebo kávový filtr
 • uzavíratelnou nádobu
 • postřikovač

Postup:

 1. Rozmačkejte tři až čtyři stroužky česneku.
 2. Zalijte česnek šálkem vody a nechte přes noc louhovat v uzavíratelné nádobě.
 3. Druhý den roztok zceďte nejlépe přes kávový filtr, abyste neucpali trysky postřikovače.
 4. Postřikem nastříkejte důkladně celé rostliny, tedy stonky i listy ze všech stran.

Postřik aplikujte pomocí rozprašovače na muškáty v době, kdy na nich nebudou včely ani žádní jiní opylovači, tedy nejlépe v podvečer. Opakujte postřik, dokud mšice zcela nezmizí. Výhodou je, že česnek odpuzuje i mravence, kteří mšice přenášejí a brání proti predátorům.

„Nezapomeňte na důkladné umytí rukou,“ radí jak minimalizovat česnekové aroma blog Mini Smallholder.

Beruška je zabiják mšic:

Postřik na mšice s cibulí a česnekem

Osvědčeným receptem na domácí postřik proti mšicím je postřik, ve kterém zkombinujete silnou vůni česneku a cibule.

close Česnek a cibule jsou jako doprovodná výsadba k rajčatům ideální. info Zdroj: Shutterstock zoom_in Česnek a cibule jsou na postřik proti mšicím ideální.

Budete potřebovat:

 • 2 cibule
 • 4 stroužky česneku
 • 1 l vody

Postup:

 1. Nastrouháte cibule a česnek na jemno.
 2. Smícháte s vodou v uzavíratelné nádobě a necháte odstát přes noc.
 3. Scedíte, nalijete do rozprašovače a aplikujte na rostliny napadené mšicemi stejně, jako u předchozího receptu.

Postřik na mšice, který funguje:

| Video: Youtube

„Důležité je postřik aplikovat ve večerních hodinách, aby se minimalizovalo riziko spálení rostlin slunečním zářením,“ radí odborný web Dům a zahrada.

K česneku přidejte hřebíček a mýdlo

Recept na česnekový postřik doplněný o mýdlo doporučil specializovaný web The Garlicfarm:

 • Stroužky z celé hlavičky česneku rozmixujte s vodou, přidejte hřebíček nasekaný na co nejjemnější kousky, rozmíchejte ve vodě a přidejte 30 ml libovolného tekutého mýdla.
 • Znovu promíchejte a nechte směs louhovat přes noc nebo alespoň 12 hodin, aby česnek mohl do tekutiny uvolnit své silné sloučeniny síry.
 • Poté zceďte přes jemné sítko, abyste odstranili pevné kousky česneku a nalijte do lahvičky s rozprašovačem.
 • Rostliny nastříkejte večer, držte sprej asi 15–30 cm od listů a rovnoměrným povlakem česnekového pesticidního spreje nastříkejte i spodní strany listů.
 • Aplikujte znovu každých několik dní a mezi použitím uchovávejte roztok v lednici.

Další skvělé tipy pro vaši zahrádku najdete v nabídce článků níže.