A je to ještě lepší. Nová studije totiž zjistila, že cvičení zvyšuje hladiny proteinu, který prostřednictvím synapsí posiluje komunikaci mezi mozkovými buňkami, to může sehrát klíčovou roli pro pacienty s demencí. Pravidelný pohyb může jejich zákeřnou nemoc pomáhat udržet na uzdě.

Ochranný účinek cvičení byl zjištěn i u starších lidí žijících aktivně, jejichž mozek vykazoval známky poškození a dalších příznaků Alzheimerovy nebo dalších kognitivních chorob.

Ve vyšším věku není ostudou, když muž před sexem použije viagru. Není však vhodná pro každého.
Proč lidé umírají během pohlavního styku? Patologové našli odpovědi

„Synapse jsou kritickým komunikačním spojením mezi nervovými buňkami. Všechno naše myšlení a paměť vzniká jako výsledek těchto synaptických komunikací," řekla CNN autorka studie, odborná asistentka neurologie v Centru paměti a stárnutí na Kalifornské univerzitě v San Franciscu, Kaitlin Casaletto.

Dřívější studie ukázaly, že fyzická aktivita může snížit riziko demence o 30 až 80 procent. "Nyní jsme poprvé popsali, že synaptické fungování může mít souvislost s fyzickou aktivitou, která podporuje zdraví mozku," řekla Casaletto a dodala, že studie může ukázat pouze souvislost, nikoli nutně příčinu a následek.

Správná regulace proteinů

Dobře fungující mozek udržuje elektrické signály v pravidelném pohybu přes synapse od neuronu k neuronu a do dalších buněk v těle. K tomu potřebuje neustále nahrazovat již opotřebované proteiny a zároveň se musí vždy ujistit, že jsou správně vyvážené a regulované. To vše je součástí toho, jak mozek remodeluje své nervové okruhy a udržuje je zdravé.

Předešlé studie na myších již několikrát ukázaly ochranný účinek cvičení na mozek, prokázat toto spojení u lidí ale bylo obtížné.

Stále větším celosvětovým problémem se stává rezistence bakterií na antibiotika.
Horší než AIDS. Třetím nejčastějším důvodem úmrtí je rezistence na antibiotika

V nové studii, publikované v Alzheimer's & Demence: The Journal of the Alzheimer's Association, byli konečně vědci schopni studovat lidské mozky. Konkrétně analyzovali hladiny bílkovin u lidí, kteří darovali svůj mozek vědě. V průměru byli studovaní lidé mezi 70 a 80 lety.

V rámci tohoto projektu byla také sledována fyzická aktivita starších žijících účastníků v pozdním věku. Výsledky byly jednoznačné, lidé, kteří se více hýbali, měli více ochranných bílkovin.

Každý pohyb se počítá

Z toho vyplývá, že čím více fyzické aktivity, tím jsou vyšší hladiny synaptických proteinů v mozkové tkáni. „Pokud jde o zdraví mozku, počítá se každý pohyb. Doporučujeme se zaměřit na 150 minut aktivity týdně. Předchozí studie nám navíc ukázaly, že se sníženým rizikem kognitivního poklesu souvisí i obyčejná chůze" řekl Casaletto,“ řekla autorka studie.