Vyšetření krve se týkalo hladiny PSA – prostatického specifického antigenu. To je bílkovina nutná k normální funkci spermatu. Zvýšené hodnoty znamenají, že něco není v pořádku. V krajním případě to může být právě nádor prostaty. Daniel měl vysoké hodnoty a lékaři na rakovinu přišli v časném stádiu. „Nádor mi vyoperovali, dnes už jen docházím na kontroly,“ řekl. Je to pět let a žije bez potíží. Zákrok neměl vliv ani na jeho sexuální život.

Ne každý ale přijde včas. Urologové hlásí, že v Česku žije asi šedesát tisíc mužů, kteří se s tímto nádorem léčí. Ročně mu přibližně patnáct set z nich podlehne. Diagnózu si každý rok vyslechne asi osm tisíc mužů, z nichž ale přibližně pětina už má metastáze v jiných částech těla.

Gynekologické vyšetření. Ilustrační foto
U rakoviny vaječníků je důležité testování. V Česku zatím vázne

Podle přednostky Onkologické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a 3. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy Renaty Soumarové se nádory prostaty v pozdních fázích až v pětasedmdesáti procentech případů rozšíří do kostí. „Pacienty, kteří dlouhodobě přehlíží problémy s močením, tak k lékaři často přivedou až silné bolesti pohybového aparátu,“ řekla.

Nádor v rodině

Podle primářky Onkologicko-chirurgického oddělení Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně Jany Katolické bylo před pěti lety přežití pacientů, kteří přišli pozdě, asi rok a půl. „Díky novým lékům jim ho můžeme prodloužit na pět, šest či sedm let,“ řekla Deníku. To je posun. Nicméně za nejdůležitější stále považuje zachytit nádor včas, aby jej lékaři mohli odstranit chirurgicky nebo radioterapií, někdy v kombinaci s hormonální léčbou.

Rakovina prostaty je nezřídka dědičná záležitost. „Často bývá diagnostikována v rámci rodiny. Když ji měl dědeček, táta a syn, má zpozornět i vnuk. Už ve čtyřiceti letech má jít na preventivní vyšetření, které je krátké a nijak nebolí,“ řekla. V případě zjištění zvýšené pravděpodobnosti onemocnění se nepřistupuje k preventivnímu odebrání varlat. „Rakovina prostaty není extrémně agresivní. A když pak muž začne chodit na pravidelné prohlídky, zachytíme ji včas,“ vysvětlila.

Melanom je nejagresivnější forma rakoviny kůže.
Nádorů kůže přibývá. V ohrožení jsou i řidiči kvůli otevřeným okýnkům

Vedle genetiky jsou rizikovým faktorem kupříkladu i kouření, vyšší věk nebo nadměrné popíjení alkoholu. Rakovina prostaty se projevuje častým nebo naopak složitým močením, případně i hubnutím, únavou, slabostí a nechutí jíst. Při metastázách pak i bolestí zad, končetin či kyčlí. „Zrádné je, že v počáteční fázi se příznaky nemusí objevit vůbec. Je proto důležité, aby muži na preventivní prohlídky k urologovi chodili, i když potíže nemají,“ zdůraznila Katolická.