Po „kolečku“ různých vyšetření, které si oběhla, jí zdravotníci doporučili laparoskopickou operaci, aby mohli diagnostikovat, co jí je. Zjistili endometriózu, nazývanou též tajemná ženská nemoc. Spočívá v tom, že děložní sliznice roste mimo dělohu.

Aby toho nebylo málo, Nele se vedle této choroby navíc tvořily cysty a myomy na vaječnících a v děloze. Ošetřující lékař proto navrhl oba orgány odstranit. „Dlouho jsem neváhala. Děti jsem mít nemohla, ale těšila jsem se aspoň na život bez bolestí,“ řekla pro Deník dnes padesátiletá Nela. Svého rozhodnutí nelituje.

Veronika Labaštová při prezenci na srazu peckařů.
Nesnesitelné bolesti. Lékařku jsem prosila, aby mi uřízla nohy, vzpomíná žena

Endometrióza je nejčastějším gynekologickým onemocněním žen v reprodukčním věku. Podle údajů České gynekologické a porodnické společnosti jí u nás trpí skoro každá desátá žena. Ženy při této nemoci často bolí břicho i podbřišek, mívají bolestivou menstruaci i pohlavní styk. Příčiny vzniku nemoci ale stále nejsou jasné.

Rozmanité formy

Podle lékařky a ředitelky reprodukční kliniky Repromeda Kateřiny Veselé má třicet až padesát procent žen, trpících endometriózou, potíže s plodností. „Těhotenství je u těchto žen ztížené, ale není vyloučené,“ řekla. Pokud jsou vejcovody průchodné a žena jiný problém nemá, může dojít k otěhotnění i přirozenou cestou. „Pokud se to ženám nedaří a dítě chtějí, mohou využít možností asistované reprodukce a metod mimotělního oplození,“ dodala.

Gynekoložka Miriam Charvátová upozorňuje na to, že při endometrióze může děložní sliznice růst i mimo dutinu břišní. Objevit se může v nejrůznějších orgánech, třeba i na plicích. „Její formy jsou rozmanité – od nejlehčích až po ty, kdy děložní sliznice prorůstá různými orgány. Třeba střevy,“ řekla Deníku. Občas se někde vytvoří celé ostrůvky endometriózy.

Možnosti léčby a úlevy

Nemoc, kterou zdravotníci diagnostikují laparoskopií, lze léčit dvojím způsobem. Hormonálně nebo chirurgicky. Případně kombinací obojího. Doplňkem může být i psychoterapie, protože ženy s bolestmi a neplodností se nemusí cítit úplně v pohodě.

Z deprese může nově pomoci i online psychoterapie.
Pomoc z deprese? Pár kliků, pár minut. Online psychoterapie je revoluční změnou

Podle Charvátové endometrióza nezřídka trápí ženy po třicítce s vysokým pracovním vytížením, výjimkou ale nejsou ani dvacetileté.

Existují také babské rady, které tajemnou ženskou nemoc sice nevyléčí, ale těm, které trápí, mohou ulevit. Jedná se o bylinky, jakými jsou kupříkladu maliník, jeřáb ptačí, bříza, lopuch, vřes, rakytník, lékořice, jasan, pýr nebo lichořeřišnice.